GÖNÜL TELİMİZDEN

Sevgili gönül dostları, Ilık bir bahar mevsimini yavaş yavaş geride bırakıp, yaz mevsimine girdiğimiz bugünlerde merhaba ve bütün insanlığa selam olsun diyoruz.

Bizler görevimizin sona ermesi nedeni ile ara sıra da olsa yazılarımızla sizlerle beraber olacağız.Bu makalem diğer yazılarımdan farklı bir makale olacak. Karamsarlığa düştüğümüz bugünlere değişik bir bakış açısı sunalım istedik.

Vakti ile köyden askere giden bir amcamızın hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yıl 1939, o zaman ilimiz Tokat, ilçemiz Erbaa, nahiyemiz Sonusa, köyümüz Zuday. Köyden Mustafa Yılmaz Kars’ta araç olmayan bir askeri atlı birliğe teslim olur. Bölük 120 kişidir. Bölükten 10 kişi onbaşılığa seçilecektir. Erbaa’dan iki kişi vardır.  Biri zudaylı Mustafa, diğeri Evyaba’dan Hacı Osman. Komutan , çavuşa” güzel bir havada bölüğün önünde imtihanı yap” der. Tesadüf ki, imtihanı yapacak çavuş Erbaalı’dır. Oyıllarda çavuş ve onbaşı rütbesi çok itibarlı olup, sivil hayatta kız istemeye giderken bir imtiyazdı. Bunu bilen çavuş ister ki iki hemşehrisi de onbaşı olsun. o an ne komutanda, ne de askerlerde saat yoktur. Çavuş eline bir çalı  alır ve soruyu sorar. On tane çizik çizer. Zaman ölçümü bu bileni bir adım öne alır. Sıralamada Hacı Osman  Zudaylı Mustafa’dan öncedir. Çavuş ister ki ikisine de kolay soru olsun ki takılmasınlar. Hacı Osman’a der ki: ” Allah nerede?” Çocukluğumuzda, büyüklerimiz bizlere de sorardı, dini bilgilerimizi ölçmek için. Hacı Osman takılır kalır.  Halbuki çavuşa göre en kolay sorudur. Beş’e kadar sayar. Hacı Osman onbaşı olma hayali ile heyecandan takılıp kalmıştır. Çavuş süreyi uzatmak için, altı, yedi, sekiz diye uzatmaktadır. Çaresiz Hacı Osman tam yanındaki Zudaylı Mustafa Yılmaz’ın kulağına eğilip, “Dan Mısta Allah nerede?” der. Mustafa dayı , “Erbaa ile Çandır’ın arasında” der. Çavuş Erbaalı olduğu için Evyaba ile Çandır’ı  bilen birisidir. Çavuş bu sefer gülme krizine tutulur ve olduğu yere yığılır.  komutan ise çavuşu kriz geçirdi diye “Çabuk revirden atı getirin diye bağırır.” Komutan çavuşun başına gelip bakar ki,çavuş gülme krizine girmiş. Komutan çavuşa “Oğlum niye gülüyorsun” dediğinde, çavuş, ” Komutanım bunların ikisi de benim hemşehrilerim, onbaşı olmalarını çok istediğim için kolay soru sordum. Allah nerede dedim, Hacı Osman hatırlıyamayınca Mustafa’ya sordu. o da Evyaba ile Çandır’ın arasında dedi, o köyler bizim Erbaa’nın birbirine yakın iki köyü” der. Komutan “Nerelisiniz?” diye sorar. Çavuş “Tokatlıyız ” deyince, komutan, Tokat’tan adam çıkmaz, bunların ikisini de onbaşı yap” der.

Bugün sizlere yaşanmış  mizahi bir hikaye ile yeniden merhaba dedik. Hoşça kalınız.

Durmuş ÖZER

Yorum Ekle