Amasya İtimat

FIRTINA, SAĞANAK YAĞMUR YAYLALARDA KAR…

Haber: Celal Çavdar
25 Kasım Cumartesi öğleden sonra Trakya’dan ülkemize giriş yapacak yağışlı sistem batıdan başlayarak ülkemizin tamamında etkili sağanak yağmur ve yaylalarda, rakım olarak yüksek dağlarda yoğun kar yağışı görülecek
Yağmur ve kar fırtınanın da etkisiyle bir çok bölgemizde hayatı olumsuz etkileyebilir, önemli bir hayati önem arz eden işiniz yoksa evinizde kalın. Fırtına Türkiye’nin tamamında etkili olacak.
Öncelikle ısınmak için soba kullanan, odun ve kömür yakan vatandaşlarımız kesinlikle gece uyurken sobayı yanar halde uyumayın. Fırtınadan dolayı zehirlenme ihtimalini göz önünde bulunduralım. Lütfen duyarlı olalım.
Taşova genelinde hava muhalefeti pazar günü fırtına ile aynı anda etkili olacak sağanak yağmur tahmini olarak 3.5 saat süreli bir yağış sürecinden dolayı ani su baskını ve sel ihtimali olabilir.
Akdağ ve Boğalı geneli yaylalarda kar yağışı etkili olabilir.
Sıcaklarda hissedilir değerlerde 7 – 8 derece düşüş olsa da beklenen kara kış değerleri eksilere düşmediği için Kar yağışı kısa süreli yerlerde beyazlama görülecek.
Türkiye’nin tamamında 3 gün süreli sağanak yağmur, Pazartesi akşam saatlerinde doğuya çekilecek.
Doğu Anadolu’nun tamamında önce yağmur arkasından kar yağışı etkili olacak
28 Kasım Salı günü  Avrupa üzerinden yeni bir yağış Ege’den ülkemize giriş yapacak
16 gün süreli yağışların devam ettiğini görmek, Uydu verilerinden aldığımız bilgilerde şu ana kadar % 99 doğru olduğunu, Hava durumu takipçilerimizi yanıltmadığımızı görmek bizleri de mutlu ediyor..

Yorum Ekle