FESTİVALİN ARDINDAN…

  Hayata mizahı ve eğlenceyi de katmadan onun çektirdikleri zorlukları aşabilmek mümkün mü? Elbette yeri geldiğinde eğlenip güleceğiz. Bunun yanında hayatın gerçeklerini de gözardı etmeyeceğiz..Bende olayları irdelerken genelde objektifliği elden bırakmamaya özen gösteririm. Kin ve nefret üzerine inşa edilmiş duygularla hareket etmek benim tarzım değildir. Bu nedenle olayları genelde kendi açımdan değerlendirmeyi yeğlerim..

  Geçen hafta Taşova’da ÇİÇEK BAMYASI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ gerçekleştirildi. Amaç: Bamyamızı ve Taşova’mızı ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak. Bu maksatla yapılan organizasyona, birkaç esnafımız ve belde belediyelerimiz dışında pek ilgi gösterilmediği de bir gerçek.

  Taşova’da; hangi organizasyon olursa olsun, hemşerilerimizin olaya hep uzak kalışları ve kendilerini dışlanmış gibi hissetmelerine ise bir türlü anlam veremem…

  Taşova ile ilgili her konuda, herkesin elinden geldiği kadarıyla taşın altına ellerini koymalarını beklerdim. Seyirci olmak bile bir destektir sanırım..

  Kaymakamlık, belediye ve de özellikle KRAL KARADENİZ VE MEDYA FM TURAN CANİK kardeşimi de böyle bir organizasyona verdiği destekten dolayı kutlamak istiyorum…

  Her türlü organizasyonun olmazsa olmazları: TAŞOVA MOBİLYA HÜSEYİN TAŞOVA- ÖZGÜR MOBİLYA (ÖZGÜR BABA) ya ve GÜVEN ELEKTİRİK’e  ayrıca bir parantez açmak istiyorum.. Mahalleli Buluşuyor organizasyonunda da  hep yanımızda olan bu üçlü ; yine Taşova için festivalde baş köşede yerlerini almışlar ve gerekli desteği sağlamışlardır.. Ayrıca; Özgün, Emre Elektrik, Akas, Serkan Koca, Urgancıoğulları, Kuşdil Ticaret gibi birçok  işletmelerin de stand açarak verdiği desteği de görmezden gelemeyiz…Bunun yanında Çaydibi Mahallesi, Uluköy, Alpaslan, Umutlu, Taşova Ziraat Odası, Baraklı Belediyesinin standları ise; görülmeye değerdi..Basının gizli kahramanları: Cesarettin Tuzla, Kürşad Günaydın, Sezgin Ünsal, Tevfik Öztürk  ve Medya fm sunucusu AKİF kardeşimle birlikte,  TRT nin gelmesinde ve tiyatronun gösteriminde emeği geçen İBRAHİM Kurt’u da  unutmamak gerek elbette….

  Benim tespit edebildiğim Festivalle ilgili artılar ve eksiler(aksaklıklar) :

  Taşova’lı; 3 gün boyunca farklı bir atmosfer içerisinde kendini bulmuş, müziğe – şiire  doymuş ve tiyatro kültürünü tatma fırsatını yakalamıştır.

  Taşova; bamyası ile ön plana çıkmış. TRT, Art ve MEDYA FM  de yapılan etkinlikler   yayınlanmak suretiyle de, Taşova ve bamyasının ülkemizde bir nebzede olsa tanıtımı sağlanmıştır. Bunları hanemize artı olarak yazabiliriz…

  Aksayan yönleri ise şu şekilde sıralamak isterim..

-Standların olduğu alanda (bamya yarışması dışında) etkinliklerin pek fazla olmaması; standlara olan ilgiyi ne yazıkki azaltmıştır.
  Halkımız; bamyadan ziyade konserlere ilgi göstermiştir.. Bunun önüne geçmek ve asıl amaca ulaşmak için; standların biraz daha geri alınıp, konserlerin, ses yarışmasının, tiyatronun dahi bu alanda yani DENE PAZARINDA yapılması gerekmez miydi?

-DEV EKRANDA NOSTALJİ SİNEMASI nerede oynadı? Yoksa ben mi kaçırdım saatini….

Bamya yemeği yarışmasında ses düzeni neden yoktu ? Dereceye girenler alanda ilan edilmeliydi….Bamya yemeğinin dağıtılması düşüncesi çok hoştu. Bamyanın yanı sıra   sac yağlısı ve yayık ayranı da ikram edilmeliydi…

– Ekmeğimizle ilgili standlarında olması gerekirdi. Özellikle sac ekmeği ve gilikli ekmek misafirlere sunulmalıydı..Hatta ekmekler;  dastarın altında konulup o şekilde sergilenmeliydi. Bu şekilde bamya yanında diğer güzelliklerimizinde ortaya çıkması sağlanabilirdi..
 
-Yarışmalar ve konserde ufak tefek tartışma yaşansa da, bunların festivalin tuzu-biberi olduğu unutulmamalıdır…Herkesi memnun etmek, elbette kolay olmasa gerek..

– En iyi stand yarışması yapılabilirdi.. Kurulan standlardan ücret talep edilmesi de pek hoş gelmedi bana…

  Biliyorum. Belediyenin imkanları sınırlı. Fakat işcilerinde ücretlerinin böyle bir anlamlı günde ödenmesini çok bekledim.. İşcilere sordum. Olumlu bir cevap alamayınca çok üzüldüm.. Parasız bir ay geçirmeyi isterseniz bir deneyin.. İşte o zaman anlarsınız. Parasızlığın ne demek olduğunu.. İnşallah yetkililer; bu mesajı dikkate alıp, bir an evvel Ramazan ayı öncesi bu sorunu hallederler…

  Bu arada bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim.. Taşova bamyası için festival düzenliyoruz. Bamya yemeği yarışmasına katılım ise; 3-5 kişiden ibaret. Taşova’da bamya yemeğini yapmayı bilenlerin sayısımı az acaba? Hangi lokantamızda haftada bir günde olsa bamya yemeği çıkarılıyor ? Dışardan gelen birisi bamya yemeğinden tatmak için festival gününü mü beklemeli ? Bence; lokantalarımız bazı özel günlerde, ya da haftada birgün bamya yemeği çıkarmalı ve bunu da ilanla belirtmelidir…İlk müşterisi ben olurum.. Nohutlu ve etli bamya yemeğine kim hayır diyebilir ki? Bence denemeye değer….Ne dersiniz ?

Bu yazdıklarımdan hoşnut olmayanlar elbette olabilir. Canları sağolsun diyorum. Çünkü bunlar özde  benim ve az da olsa festival alanında yorum yapan can dostlarımın görüşleridir….

Seneye yeni bir festivalde ve MAHALLELİ BULUŞUYOR da olmak ümidiyle.

NOT: Yaz boyu MAHALLELİ BULUŞACAK MI ? diye soran dostlarım…Bu sene olmadı, fakat seneye inşallah sizlerin de desteğiyle MAHALLELİ yine BULUŞACAK….

 SEVGİYLE KALIN….

 

Yorum Ekle