ESNAF ODASINDAN ” UYAN TAŞOVA UYAN, YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK” KAMPANYASI

Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Torun yaptığı açıklamada, “Ülke genelinde esnaf ve sanatkarların dev marketler zincirleri ile rekabet edemez duruma gelmesine sessiz kalamayız. Küçük ve orta ölçekli esnafların bir bir kepenk kapattığı günümüzde Taşovalı Esnaf ve Sanatkarlar Odası, sürekli kan kaybeden esnafı yalnız bırakmayarak “Uyan Taşova Uyan, Yerel Esnafa Sahip çık” sloganıyla vatandaşlara yönelik bir kampanyayla yola çıkıyoruz” dedi.
Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından ” UYAN TAŞOVA UYAN, YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK” kampanyası kapsamında Taşova’daki esnafların arasındaki sağlıklı bir iletişim sağlanması için ziyaretler gerçekleştireceğini belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Torun, ilçede büyük marketlerin hızla çoğaldığını söyledi.

Torun açıklamasında devamla; “Bunun sonucunda küçük esnafın maddi olarak zor günler geçiriyor. Yeni açılması planlanan ve yerleri kiralanan yeni şubeler küçük esnafın yararına mı, zararına mı düşünmemiz lazım. Taşova’nın büyümesi ve gelişmesi ulusal marketlere mi küçük esnaflara mı bağlı, ilçemizde küçük esnaflarımızın gün geçtikçe kan kaybetmesi, sayılarının azalması bu oran da ilçe nüfusumuzun düşmesi nereye kadar sürecek. İlçemiz ne kadar esnafı artarsa o kadar iş gücü artar, refah düzeyi artar, peşin alış veriş de ulusal, veresiye alışverişte bakkal, düğünde bayramda davetiyeler halkın yanında olan esnafa verilir, alış verişler ulusal marketlerden yapılırsa, esnaf daha ne kadar dayanabilir. Bu konu da siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, bütün Taşova halkımızdan bu kampanyaya her kesimin destek vermesi gerekiyor. Başta siyasiler olmak üzere her kesimden destek bekliyoruz.
Taşova’daki küçük esnafların, büyük mağaza ve marketlere rağmen ayakta durmaya çalışıyor. Taşovalı vatandaşlara, “Alışverişlerinizi Yerel Esnaftan Yapın” diye çağrıda bulundu. Kampanya kapsamında, vatandaşların dikkatin çekebilmek için “uyan Taşova Uyan, Esnafına Sahip Çık” diyoruz. “Taşova Esnaf Odası olarak yerel esnafımıza sahip çıkmak ve destek olmak için kampanya başlatıyoruz. Taşova genelinde “uyan taşova uyan, alışverişini yerel esnaftan yap” temalı broşürler, stıkırlar hazırlayarak, sosyal medyayı kullanarak ve basın yayın yolu ile vatandaşlarımızın dikkatini bu noktaya çekmeye çalışıyoruz. Küçük esnafa sahip çıkılması gerektiğini ve alışverişlerin yerel esnaflardan yapılması gerekir. Vatandaşlarımızdan, Taşovalı esnaflarımızın durumunu göz önüne alarak, alışverişlerini yerel esnaflarımızdan yapmalarını rica ediyorum. Her gün selamlaştığın, veresiye alışveriş yaptığın, kimi zaman anahtarını, kimi zaman çocuğunu emanet ettiğin, kimi zaman borç istediğin yerel esnafımızın yokluğunu duymak için sıra sizde. İyi günümüzde, düğünümüzde ve cenazemizde bizimle olan, yerel esnafımızın ayakta durabilmesi ve geçimini sürdürebilmesi için destek olmak zorundayız. Bizler her zaman esnaflarımızın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Başlattığımız kampanyayla vatandaşlarımız duyarlılık göstererek ilçe esnafımıza sahip çıkacağına inancımız tamdır. Unutulmasın ki, ülkemizde esnaf ve sanatkar yok olursa, ülke ekonomimizin bel kemiği kırılmış olur. Bu konuda duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 800 yıldır devam eden ahilik geleneğimiz de bunu gerektirmektedir.” dedi.

 

Yorum Ekle