Doğalgaza ilk Kazma Vuruldu Hayırlı Olsun


DOGAL GAZ 007 DOGAL GAZ 006 DOGAL GAZ 005 DOGAL GAZ 003 DOGAL GAZ 009 DOGAL GAZ 010

İlçemizi sakinlerinin doğal gaz  hasreti sona eriyor.

30 Nisan 2015 Perşembe günü  12 metre uzunluğunda doğal gaz boru yüklü  traylerler Belediye fen işleri alanına indirilmişti. Yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda döşenecek olan  doğal gaz hattının  ilk kazmasını Belediye Başkanı Bayram Öztürk 11 Haziran 2015 Perşembe günü vurdu.

İlk çalışma Yemişen mahallesi Beşir Efendi caddesinde başladı. Çalışma yapılacak alana zemin etüt kazıları ile başlayan  firma, 2015 yılı kışında Taşova halkının  doğal gaza kavuşacağını söyledi.

AKSA  Tokat-Amasya Dağıtım Şirketi Bölge Müdürü  Mustafa Karabacak; “Bu gün itibari ile inşallah kazasız belasız bir çalışma içine girdik. Bir 400-500 metre ana hat çalışması yapacağız. Sonra ara sokaklara gireceğiz. İkinci bir ekip önümüzdeki hafta başlayacak ,ana hat çelik hat devam edecek. Sektör sektör yapıyoruz.Tamamlandıkça da bina bağlantılarını yapacağız. Testimizi yapıyor ve gaz vermeye hazır hala getiriyoruz. 200 metre kazıp boruyu seriyor ve kapatıyoruz. 2015 yılında 2.5 kilometre çelik hat, 15 kilometre polyester ana hat , yaklaşık 5000 metre de bina bağlantısı yapacağız.” dedi.

Doğal gaz boru hattının derinliğin  1.20-1.50 metre civarında olacağını , her  döşenen yerler aynı gün kapanarak işe devam edileceğini ve mağduriyetin söz konu olmayacağını açıklayan Belediye Başkanı Bayram Öztürk; “Yaptığımız ilk icraat Taşova halkının doğal gaz talebini karşılamak adına ilk adımı atmış bulunuyoruz. 3 ay öncede  şirketin genel müdürlüğü ve Enerji Bakanlığı’ndan gelen onay gereği şirketin planlaması şu ana kadar gerçekleşti. Bugün itibari ile ilk kazmayı vurmuş oldular. İlk önce ana hatlar döşenecek. Ana güzergahtan şehir içine doğru ana hatlar, daha sonrada ara sokaklara girilecek.  Bu çalışma 2.5  ay sürecek. Şirket temsilcileri 3 ay önce konut durumunu ve yol durumunu dikkate alarak, Cumhuriyet , Yemişen  ve Yeşilırmak mahallelerini birinci etapta yaklaşık 18 kilometrelik bu alanı 2.5 ay içerisinde tamamlayacak ” dedi.

 

Yorum Ekle