DOĞAL GÜBRE (KOMPOST) NASIL YAPILIR ?

Güzel ve gösterişli bir bahçe, toprak verimliliği ile başlar. Çiçek market olan her yerde gübre bulabilirsiniz. Böyle bir bahçeye sahip olabilmenin ilk yolu, organik gübreden geçer. Evde yapılabilen doğal gübreler toprağın verimliliğini arttırır. İçerisinde kimyasal olmayan gübre, toprağa eklendiğinde toprak daha verimli hale gelir ve böylece istediğiniz türden çiçek yada meyve-sebzeyi yetiştirmek artık daha kolaydır. Bu teknik tamamen doğal üretim yapabilmek içindir. Sonuçta küreselleşen bu dünyada hepimiz doğal üretime merak duymuşuzdur. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadan toprağınıza verebileceğiniz gübre yapımı hem çok kolay hemde bütçenizi zorlamaz. Genellikle evde sürekli olarak bulundurduğumuz malzemeler kullanılır Evde kolayca yapıp deneyebileceğiniz ev yapımı gübre tariflerini  sizler için derledik. Hadi gelin şimdi hep birlikte doğal gübre yapımını öğrenelim.

Kullanılacak Materyaller:

Meyve atıkları ( yeşil malzeme )

Sebze atıkları ( yeşil malzeme )

Yumurta kabukları (yeşil malzeme )

Kuru yapraklar (kahverengi malzeme )

Ağaç kabukları (kahverengi malzeme )

Kahve telvesi ( artık gıdalar )

Çay yaprakları ( artık gıdalar )

Kompostta girecek olan hammaddeler evimizde sürekli olarak kullandığımız doğal atıklardan meydana gelir. Tamamlayıcı maddeler ise organik madde, nem, oksijen ve bakteridir. Kahverengi malzemeler karbon sağlarken, yeşil malzemeler azot içerir. Bu malzemeleri ne kadar küçük hale getirirsek o kadar hızlı ve kaliteli doğal gübre üretme aşamasına geçmiş oluruz. Doğal gübre yapımı için öncelikle derin bir kap alın ve bahçenizde güneş görmeyen bir yere yerleştirin. Meyve ve sebze kabuklarını, yumurta kabuklarını, kahve telvesini ve çay yapraklarını kabın içerisine doldurun. Kademeli olarak bir kahverengi bir yeşil olacak şekilde malzemelerden ekleyin ve kabınızı doldurun. Fazla ıslak olmamasına dikkat ederek ara ara sulama işlemi yapabilirsiniz. Sulama işlemi, kompostundaki malzemelerin bütünleşmesine ve daha hızlı çürümesine katkı sağlar. Nem seviyesini kontrol edin. kompostunuzda böcek ve koku olmaması doğru hazırladığınızın en büyük kanıtıdır. Artık bahçeniz, doğal gübre ile beslenmek için hazır.

Bu sayede birbirinden renkli ve güzel çiçeklerle dolu bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Dilediğiniz çiçek aranjmanları için www.tazecicek.com adresini ziyaret edebilrsiniz.

 

Yorum Ekle