Destek Köyü Muhtarı İlyas Koçak’tan Basın Açıklaması

Sitemizde 3 Ekim 2017 günü yayınlanan “Destek köyünde Akıllı saate büyük tepki” haberi üzerine Destek köyü muhtarı İlyas Koçak bir açıklama yaptı.

Muhtar  Koçak yaptığı açıklamada ” Destek Köyü olarak geçmişinde  belediye  hizmeti almış olmanın rahatlığı içinde olan vatandaşımız belediyenin kalkması ile  hizmet noktalarında  sıkıntılarla  karşı karşıya  kalmıştır. Muhtarlık olarak elimizden geldiğince hizmet  gücü  için  eleman yevmiyeli çalıştırmak, su arızalarında ise  özellikle  yoğun  nüfus artışı olduğu yaz  aylarında sıkıntı çekmekteyiz. Bu sıkıntıları ise çözmek  noktasında  yoğun mesai harcayarak çalışmaktayız. Maddi ve  manevi olarak  vatandaşımızın desteğine  her zaman ihtiyacımız var.  Muhtarlık olarak Taşova İlçe Kaymakamlığımız ile koordineli şekilde çalışarak Kaymakamlığımızın idare konusundaki yazılı ve  sözlü emirlerini de hizmetler noktasında köyümüze taşımaktayız. Maddi destek olarak tek gelirimiz su harcamalarındaki alınan  bedeller olmaktadır. Eleman çalıştırdığımız  için maddi destek olması adına Salma adını verdiğimiz hane başı cüzi miktar paralar ile de bu sorunumuza çözüm bulduk. Ancak vatandaşlarımızdan  coğunluğu sorumluluk bilinciyle  üzerlerine  düşeni yaparlarken bir  bölümüde duyarsızlık içinde ödememekteler.

Akıllı Su Sayacı Projesi Taşovamıza  bağlı tüm Köylerde uygulamaya  başlandı. Kaymakamlığımız ve Özel İdarenin bizlere ilettiği vede köyümüzde uygulanması konusundaki talepler doğrultusunda bizde yaptığımız  iştişareler  ve  toplantılar  ile vatandaşımıza konu hakkında bilgiler vererek hızlı bir  şekilde de Akıllı Su Sayacı takılması çalışmalarını başlattık. 

Vatandaştan sayacın sökümü takılması adına  ücret  talep edilmeden sayacın maliyeti  ……… İlgili Firma tarafında vatandaşın en  kolay  ödeyeceği şekilde 5 yada 6 taksit ile ödemelerine  imkan  sağlandı. Su sayaçlarını değişimi ile  her  aboneye  20 ton su ücretsiz  olarak kontur  tanımı yapılmakta. 20 tonu kullanan  abonemiz 500 kuruş ton bedelli ile  yeniden  konturu Muhtarlığımıza  gelerek  akıllı su sayacının kartına  yüklettirecek. Bu çalışma için  şu ana  kadar 100’ün üzerinde abonemiz akıllı su sayacına geçişini yaptık. Akıllı su sayacı projesine  geçildiğinde vatandaşımız suyu kullanmadan önce bedelini ödeyeceği için su sayacı okunması işi ortadan  kalktığı gibi vatandaş artık uzun yıllar  su  parası ödemeyenler için diyorum su borcu birikmesi derdi de ortadan kalkacak. Evinin  önünde bahçesi olan vatandaş artık suyunu bu bilinçle kullanacak. Sayacı olduğu halde ben kimseyi ilgilendirmez bahçemi sularım sayac takılı demekteydi sanki sayacın parasını veriyordu. Bizler  tahsilatta  zorluk yaşamaktaydık. Şimdi bu sorunu da ortadan  kaldıracak bu proje köyümüze hayırlı olsun dedi.

Ayrıca  İstanbul’da faaliyette  bulunan  Destek Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Salih Turgut  kendi konutuna akıllı sayaç taktırarak muhtarlığın bu  hizmetine destek verdiği için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Bizim hiçbir vatandaşımızı mağdur etmek düşüncemiz olamaz. Eşitlik ilkesi bizim için adıl olmak önemlidir bu doğrultuda  çalışmaktayız. Tüm vatandaşımızdan çalışmalarımıza destek olmalarını bekliyorum. Bu  köyümüzü yaşanabilir ve  örnek bir  köy  olması adına  el ele verelim. ”dedi.

Yorum Ekle