CUMA NAMAZI BERATI OLAN CAMİİ YARDIM BEKLİYOR

Uluköy toprakları tarih kokuyor. 1487 yılında Kapu Ağası Hüseyin Ağa tarafından yaptırılan Kurşunlu Camiinin tarihi tanığı Hurşit Canlı, gözleri yaşlı o günlere tanıklık ediyor.

Osmanlı  döneminde yaptırılan Kurşunlu Camii 1942’de  tamamen yıkılmış olup, caminin kitabesi Uluköy Belediye binasında muhafaza ediliyor. Camiiye ait  olduğu bilinen medrese tamamen yıkılmış ve hamamı  Vakıflar tarafından aslına uygun olarak restore edilerek bir süre çalıştırılmış ancak oda yalnızlığa terk edildi.

Belediyeden emekli tarihin tanığı 1920 doğumlu Hurşit Canlı harabe haline gelmiş olan camiinin minare kalıntılarının üzerinde o günleri anlatırken maziyi adeta  yeniden yaşıyor.

Hurşit  Canlı ; “Ben bu camide namaz kıldım, o zaman 11-12 yaşlarındaydım. Nasıl kıldık , cemaatle kıldık. Çünkü burada namaz kılınması için karar vermişler. Çevre köyler Cuma namazını kılmak için buraya geliyorlardı. Namazlarını kılıyorlar başka işleri varsa onları da görüyorlardı. Burada okuyan çocuklar için binalar vardı. Burası büyük bir şehirdi. Camii  birinci zelzelede tam yıkılmadı yine namaz kıldık ama ikinci (1942) zelzelesinde tamamen çöktü . Buranın yeniden aslına uygun olarak yapılmasını istiyorum.” dedi.

Cuma namazı kılınması içim Osmanlı’dan  berat alan  caminin beratı 1942 depreminde kaybolmuş. Cami ile ilgili  detaylı bilgileri torunu Muhammet Canlı açıkladı.

Hurşit Canlı’nın torunu Muhammet Canlı;” Dedem 94 yaşında, bana anlattıklarını tam hatırlayamıyor. Burası  Sultan Beyazıt  döneminde yapılmış,  kitabesinden anlaşılıyor. Kitabesindeki Türkçe tercümesi  Öğretmen Abdullah Seçkin’in  “ULUKÖY” adlı kitabın 165. sayfasında yazmaktadır. Kapu Ağası Hüseyin Ağa tarafından  1487 yılında yaptırılan bu camiye  padişah  Sultan Beyazıt  berat veriyor. Padişah beratlı camiye civar köylerden Cuma namazı kılmaya geliyor ve ihtiyaçlarını görüyorlarmış. Bunları bu camide namaz kılan tarihin canlı tanığı  1920 doğumlu  dedem Hurşit Canlı anlatıyor. Yine bu camiiye ait medresenin olduğu kalıntılardan anlaşılıyor. Kurşunlu camii kaderi ile baş başa bırakılırken , yine camiye ait olan Sinan Paşa hamamı aslına uygun olarak restore ediliyor. Kurşunlu camiinin bu hali dedemi ve bizleri üzüyor”.

Belediyelikten köy statüsüne düşen  3000  yıllık tarihi geçmişi olan Uluköy köyünün yeni muhtarı Abdullah  Coşkun   köyünün tarih koktuğunu dile getirerek, ”Tarih kokan yer burası . Ama maalesef şimdiki hali böyle, Vakıflar Bölge müdürlüğü ile görüşerek  eski haline dönmesi için çalışıyoruz.”dedi.

 

snapshot_002 snapshot_005 snapshot_006 snapshot_007

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.