ÇOCUKLARDA KIŞ HASTALIKLARI VE KORUNMA YOLLARI

       Taşova  Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr.  Ali Rıza Kanra ,   2012 Yılının tüm insanlara sağlık ve mutluluk  getirmesini dileyerek,gribal enfeksiyonlara karşı uyarıda bulundu.


    Çocuk Sağlığı ve Hastalıları Uzman Dr. Ali Rıza Kanra, havaların mevsim normallerine göre  seyretmediğini, bu nedenle kış mevsiminde çocukların gribal enfeksiyonlara daha sık yakalandığına dikkat çekerek, ailelerin bu dönemde çocukların beslenmesine özen göstermelerini istedi.


     Uzm.Dr. Kanra , öğrencilere  asitli içecekler yerine  daha yararlı olan meyve suyu, ayran   portakal gibi C vitaminin içeri bol bol   tüketmeleri gerektiğini ifade etti.. Uzm.Dr. Kanra, özellikle öğrencilerin kişisel hijyene dikkat etmelerini belirterek, “Kişisel hijyen bütün hastalıkları önlemede en önemli etkendir. Ellerimizi yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka  bol sabun ve suyla iyi bir şekilde yıkayınız  dedi.


      Hastane Başhekimi Uz.Dr. GRİP hakkında açıklama yaptı;


      Grip, influenza virüsün yol açtığı, ağır seyirli bir enfeksiyon tablosudur. Dünya çapında salgınlara yol açabilen, bağışıklığı düşük kişilerde ölümcül bile olabilen bir enfeksiyondur. En sık kış aylarında görülmekte; kreş, okul gibi toplu halde bulunulan kapalı ortamlarda kolayca yayılmaktadır. Ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, kuru öksürük gibi belirtilerle başlar. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta ancak halsizlik, belirtilerin kaybolmasından sonra da devam etmekte hatta iki hafta kadar sürebilmektedir. Tedavide antiviral ajanlar bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Hastanın bol sıvı alımının desteklenmesi, dinlenmesinin sağlanması uygun olur. Ateş için ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Korunma için, 6 ayını dolduran bebeklerden itibaren her yaş çocuk grip aşısı olabilir. Özellikle kreş, okul gibi kalabalık ortamlarda bulunan çocukların aşıyla korunmaları önemlidir. 

        Kış mevsiminde bol bol  meyve, sebze tüketilmesinin   gribal enfeksiyona karşı en etkili yol olduğunu söyledi. 


 


 


 

Yorum Ekle