ÇAKIRSU GÖLETİ BU YIL TAMAMLANACAK

İlimiz Valisi Dr. Osman Varol, 4 Ocak 2018 Perşembe günü Büyük Amasya Otel’de yapılan İl Özel İdaresinin 2017 Yılı Faaliyet ve Değerlendirme Toplantısına katıldı.
Saat 09.00’da başlayan toplantıda, Vali Varol’un yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıttır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık, İl Özel İdaresi birim müdürleri ve basın mensupları yer aldı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, İl Özel İdaresinin 2017 yılı faaliyetlerinin genel değerlendirmesini içeren bir  sunum yaptı. Aykutlu; “2017 Yılı İl Özel İdaresi Faaliyetlerini değerli görüşlerinize sunduğumuz bu değerlendirme toplantısında 8500 yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Amasya ilimize hizmeti ibadet olarak gören İl Özel İdaremiz, 2017 yılında da İlimizin ekonomisine, tarihine, kültürüne, eğitimine, turizmine, spora ve kırsal kesimine yapmış olduğu çok önemli yatırımları hayata geçirmiştir.
 Toplam Bütçemiz 59.500.000,00 TL olmasına karşılık yıl içerisinde sağlanan ilave gelirlerle %30 artarak 76.800.000,00 TL olmuş, ayrıca 13,400.000,00 TL’ lik KÖYDES desteği ile birlikte 90.200.000,00 TL’ lik bir kaynak yatırım ve hizmetlere harcanmıştır.
 2017 yılında kırsal altyapı standardımızın yükseltilmesi için öncelikle içme suyu yetersizliği bulunan bütün yerleşim birimlerimizin yatırım ve iyileştirme ihtiyaçları karşılanmış, çevreye duyarlı bir yaklaşımla kanalizasyon konusundaki eksiklikler giderilmiştir. 2017 yılında 3 yerleşim birimimizde içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri birlikte 2 köyümüzde de kanalizasyon şebekesi yeniden tesis edilmiştir. Ayrıca ilk defa motopompla içme suyu temin eden bir köyümüzde güneş enerjisi uygulaması yapılmış, köylerimizin daha temiz ve düzenli olması için köy merkezlerine parke taşı döşenmesi ve çöp toplama çalışmalarına ağırlık verilmiştir. 2017 yılında ilimize yapılan en büyük hizmet şüphesiz sıcak asfalt çalışmaları olmuştur. Amasya Merkez Ormanözü, Göynücek Karaşar, Merzifon Gökçebağ göletleri tamamlanmıştır. İnşası devam eden Taşova Çakırsu ve Gümüşhacıköy Çetmi göletleri kısa sürede tamamlanarak köylerimizin hizmetine sunulacaktır.
Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Valimiz Dr. Osman Varol ise, yaptığı değerlendirmelerde şunları kaydetti: “Özellikle sulama işine bu kadar fazla kaynak ayıran Özel İdare çok azdır. Göletler ve sulama sistemi vasıtasıyla bu işe ciddi kaynak ayrılıyor. Bu çok verimli bir yatırım. Altyapı, su, kanalizasyon, yol çok önemli yatırımlar. Sulama sistemleri, doğrudan çiftçimizin gelir düzeyini artıran çok önemli bir yatırım kalemidir. Bu konuda Özel İdaremiz ciddi bir çalışma yürütüyor. Bitümlü sıcak karışık konusunda da çalışmalarımız ciddi şekilde devam ediyor. Bitümlü sıcak karışım önemli bir hedef. Bu hedefe ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Bunlar çok önemli yatırımlar, gerçekten kolay yapılacak işler değil. Bu yatırımların hepsinin çalışmaları başladı. Amasya Merkez için çok önemli olan turizm sektöründe birkaç tane gözle görülür farklılık yaratacak çalışma yapacağız. 2017 yılı içerisinde Özel İdaremiz çok verimli çalışmalar yaptı. Hedeflere genel olarak ulaşıldı. Bizi zorlayan konulardan bir tanesi afet konutları oldu. Çok ciddi çalışarak bunu vatandaşlarımıza teslim etmiş olduk. Ben bunca çalışma içerisinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Başarılı bir yıl geçti. Bu yıl da aynı başarıları tekrarlamamızı temenni ediyorum.” dedi.
Program, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Yorum Ekle