BORABOY GÖLÜNE 8 TON YEM BIRAKILDI.

0

Sayılı doğa harikalarından birisi olan  Boraboy Gölü, soğuk hava nedeniyle tamamen dondu.

1050  metre  rakımlı,  en derin yeri 11 metreyi bulan, çam ağaçlarından oluşan ormanlık alanın ortasında kalan doğa harikası Boraboy Gölü’nün buz tutmuş görüntüsü ve muhteşem manzarası birleşince ortaya çıkan görüntünün seyrine doyum olmuyor. Tamamen buzla kaplı olan gölün üzerinde buzun kalınlığı yer yer değişiyor.

Baraboy Köyü Muhtarı Seyit Ahmet Ertekin, Yaz mevsiminde Boraboy Gölü’nü görmek için Türkiye’nin her yöresinden insanların geldiği, hatta yurt dışından gelen turistlerin ilk ziyaret ettikleri yerlerin başında Boraboy Gölü‘nün geldiğini ifade eden Muhtar , gölün kış turizmine de açılmasını ve kışın da insanların gelerek bu muhteşem manzaranın keyfini çıkarmasını istedi.

Amasya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Kemal Kartal;” Burası 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile  Tabiat Parkı olarak ilan edildi.Sahada bilgilendirme,yönlendirme ve uyarı levhaları mevcuttur. Biraz önce aşağıda yaptığımız faaliyette, kış şartlarının ağır geçtiği dönemlerde yaban hayvanlarının yemlenme sıkıntısı olduğu için  biz bunlara destek amacı ile takviye yemleme çalışmaları yapıyoruz. Bu yıl da 7820 kilogram yem temini yaptık. 5 bin kilogramını dağıttık. Gölümüz şu anda donmuş durumda, Don olayı genelde Aralık ve Ocak aylarında görülüyor.Bu buz kalınlığı gölün farklı alanlarında  farklı olabiliyor. Buraya gelen halkımızın da buna dikkat etmesi ve uyarı levhalarına uyması can güvenliği açısından önemlidir.Gölümüz heyelan set gölüdür.1050 metre yükseklikte, yüzey alanı 10.75 hektardır. En derin ise 11 metredir. Uluslar arası özelliği olan tanınmış bir gölümüzdür.” dedi.

DSC00001 GÖL 001 GÖL 002

Yorum Ekle