Amasya İtimat

BORABOY GÖLÜNDE ŞİİR..

                                               

        Şair, söz ustasıdır, kelime işçisidir.Şiire nutk-u ilahi diyebiliriz.Ahmet Yesevi’lerden beri hikmet pınarları…

 

        Gönülleri yumuşatmış, yürekleri ferahlandırmış, insana; “edeb ya hu” demenin inceliğini nezaketini zerafetini vermiştir.

 

İlki 11-12 Mayıs 2007 tarihlerin de Amasya’mızın şirin ilçesi Taşova’nın  Boraboy gölünde yapılan şiir etkinliğine yurdumuzun çeşitli yörelerinden altmışa yakın şair katılmış ve konuk edilmişti.

 

        Geçen yıl da yapılan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönül dostu şairlerin katılımıyla açık havada göl kıyısında gerçekleştirilen etkinlikte ilkinde olduğu gibi şairler okudukları şiirleriyle şiir severlere tadına doyulmaz saatler yaşatmışlardı.Her iki etkinlikte de şiir severlerin nefeslerini tutarak şiir dinlemesi gölün sükunetine bir nazireydi sanki…

 

        Etkinliğe katılan şairler benzerine başka bir yerde şahit olmadıkları şiir ve müziğin gölün yeşilliğiyle buluştuğu bu sihirli güzellikleri hiç unutmayacaklarını söyleyerek gelecek yıl için aynı yerde buluşmak üzere söz vererek vedalaşıyorlardı.

 

        Yeşilırmak Şiir Vadi Grubu’nun üç eğitimci şairi Sn.Ali Rıza Atasoy, Sn.Fesih Aktaş ve Sn.Ömer Celep bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirecekleri şiir etkinlikleri ile üstad Yahya Kemal’in

 

        “ Sönmez ebedi, haşre kadar şiir-i kadim

        Bir meşaledir devredilir elden ele”

 

        Dediği şiirimizi yüreklerinde ve omuzlarında taşımanın haz ve sorumluluğunu bir kez daha duyacaklar Boraboy’da…

 

        Boraboy gölü şiir etkinliklerinin görünmeyen kahramanları iki yıldır zahmet ve yorgunluğa talip olmuşlar isim ve sıfat davası yapmadan bu güzelliğin her yıl devam etmesi görevini üstlenmişlerdir.

 

        “Şiir sanatını, hiç şüphesiz ilim muhiti besler.”

 

        Gönlümüz bu etkinliğin kapsamının biraz daha genişletilerek tek başına bir şiir şöleni olmasının yanında çeşitli paneller ve musiki ile de desteklenmesini arzuluyor.Çünkü şiir ile müziği birbirinden ayıramazsınız.

        Şiirin kardeşi musikiye nağme nağme ses ve can veren Amasya Musiki Cemiyeti bu yıl etkinliklere davet edilmelidir.

 

        Bu organizasyonun ilçe kaymakamımız ve belediye başkanımız tarafından da sahiplenilmesi organizasyona güç verecek ve etkinliğin bölgemizde kendine has bir yeri olacaktır.

 

        Edebiyata ve şiire ilginin azaldığı zamanımızda bu tür etkinlikler şiir ve edebiyatı sevdirecektir.

 

        Her yıl Boraboy gölü kıyısında şiire birkaç gün de olsa bayram sevinci katan ve bunu devam ettirenleri yüreğimizin tüm sıcaklığıyla kucaklıyoruz.    

 

        İki yıldır gerçekleştirilen şiir etkinlikleri gönüllerin kaydına geçmiştir.Gönlümüz bu etkinliğin Amasya sınırlarını aşarak gazete ve dergilere, ekranlara ve tarihe geçmesini istiyor.

 

        Bir şairimizin dörtlüğüyle bu yıl yapılacak şiir şölenini muştulayalım.

 

        Arefesindeyiz kutlu bir günün

        23 Mayıs 2009 da şirin Taşova’da şölen var

        Muhasebesini yaparsak dünün

        Hesabını ak alınla veren var.

 

Boraboy, üçüncüsü yapılacak bu etkinlikle çevresinde cazibe merkezi konumuna gelmekle kalmayıp bundan sonraki namını doğal güzelliği kadar ses ustalarının hoş sadalar saldığı bir mekan olarak tanınacaktır.

 

        Boraboy şiir etkinlikleri ile mana kazanırken şiir etkinlikleri ile Taşova’mızı şereflendiren değerli şair ve yazarlarımızın bıraktıkları sevgi damlacıkları ile de şiire sevdalananlar çoğalacaktır.

 

        Şiir severlerin bu bahtiyarlığı yaşatanlara minnet borcu var…   

       

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.