Amasya İtimat

BİZİM MEMLEKET…


    Bahar ayı gelince bir başka olur bizim memleket…Her taraf yeşillenir, ağaçlar çicek açar, fidanlar toprakla buluşur, Çocuklar sokakla kucaklaşır, olmayan(!) akasyalar açar, İnsanlar; geleceğe bir başka umut dolu gözlerle bakmaya başlar….


    Bu duygu sarmalı içinde karşılaştığım dostlarımın (Naci ağabey, Sabahaddin Günaydın, Ahmet ve Kürşat Günaydın, komşum Tekin, Ahmet Usta) “YENİ YAZI YOKMU” sözleri ise; bu güzelliklere geçici de olsa sırtımı dönüp kalemi tekrar elime almama vesile oluyordu..


    Anayasa paketi, son çeyrekteki %6 büyüme, ekonomideki yıllık %4,7 lik daralma, yoksulluk ve işsizlik gibi bir türlü sona erdiremediğimiz olumsuzlukların  bile,  baharın ve Taşova’mın güzelliklerini karartmaya gücünün yetmeyeceğine inanarak başlıyorum yine birşeyler karalamaya……


    Taşova’da geçen hafta sonu Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimi yapıldı.. Çok seçimler gördüm. Çok seçim çalışmaları içinde bulundum. Fakat geçen hafta sonunda Taşova’da yapılan seçimde Taşova insanın ne denli bir demokratik bir olgunluğa erişmiş olduğuna bir kez daha gözlerimle şahit oldum..


    Adaylar ve seçmenler birbirlerine karşı o kadar saygılı ve hoşgörülü bir davranış içerisinde hareket ettikler ki, bana örnek seçim nasıl olmalı diye sorsalar ? Bende işte bizim memleketteki seçim diye cevap verirdim…. Tüm aday ve seçmenleri buradan kutlamak istiyorum.

    Hepsi tam bir demokrasi örneği verdiler.    Atilla Caba’nın seçim sonucu teşekkür yazısıda bunu ispatlar nitelikte zaten..


    Seçimi Süleyman Torun ve ekibi kazandı. Her yeni yönetim, yeni bir anlayış ve farklılık yaratmalı bence.. Eski yönetimin yaptıklarını takdir edip, kendi yapacaklarının plânlamasını yapıp, en kısa zamanda hayata geçirmeleri gerekir…Taşova esnafına ivme kazandıracak acil tedbirleri alıp, onlara mali konuda destek sağlayacak girişimlere hız vermeleri gerekir..


    Ayrıca bazı esnaflara, ticaretin incelikleri konusunda bilgilendirme çalışması yapılmasının da faydalı olacağına inanıyorum. Esnaf Odası yönetim kurulunun bu yönde yapacağı çalışmalarda destek olunmasınında Taşova yararına olacağı asla unutulmamalıdır…


    Bu seçim; Taşova’mızın bir türlü gelişme göstermesinin de esas sorumlusu olarak gösterilen ayrılık ve gayrılıklarında son bulmasına vesile olmuştur..Taşova’da her seçimde gündeme gelen ve kanayan bir yara olarak görülen muhacir-yerli ayrışması bu seçimle de nihayet sona ermiştir.


    Bu sonuç Taşova için çok önemli bir kazanç olarak görülmelidir. Bir daha da gündeme gelmeyecek şekilde rafa kaldırılmalıdır. kaybetmeye alıştırılan  Taşova yerine, kazanan Taşova’yı hepimiz özlüyoruz..


    Güneşli günleri hepimiz özlüyoruz . O halde bu tür ayrışmaların gündeme gelmemesi yine bizim elimizde.. Taşova’nın geleceği ile ilgili yapılacak çok işler var. Boş işlerle uğraşacak vaktimiz yok.


    2011 ‘de yüksek okulumuz açılıyor. Bu yönde gayret gösteren herkese destek olmalıyız. 400 kişilik yurt yapımı gündemde.


     İlçemizde görev yapıp, Amasya’ya gidiş-geliş yapan 150 öğretmen ve öğrencinin Taşova’da kalmasını sağlayacak tedbirlerinde acilen alınması şart…

    Daha önceden de belirttiğim gibi, TAŞOVA EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİNİN açılıp hizmete geçmesi gerekiyor. Aksi halde gençlerimiz gizli yeteneklerini geliştirme fırsatını asla bulamayacaklar..


    Ayrıca yetenekli gençlerimizin elinden tutacak kimselerinin olmaması da bir başka handikap..


    Örnek mi istiyorsunuz ? Beden Eğitim öğretmenimiz Sercan Şenel ve öğrencilerinin başarıları Taşova ve Amasya sınırlarını aştı. Türkiye şampiyonasında yıllarca Amasya’yı temsilen müsabakalarda büyük başarılar elde etmelerine rağmen rağmen bir teşekkürü bile onlara çok gördük..


    Başarılı olan sporcularının çoğu kayboldu gitti. Büyük şehirde bir okul takımı olsalardı bu çocuklarımızı büyük klüplerin çoğu kapmıştı bile…


    Sonuç mu ?    BİZİM MEMLEKETİN İNSANI ; yeteneklidir, azimlidir, başarmak isteyendir, sonuçta hırs yapıp kazanandır, BAŞARANDIR…… yeterki GÜNEŞ AÇSIN,  BULUTLAR DAĞILSIN……


    Yeterki sizler onlara destek olun, KÖSTEK DEĞİL……

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.