Amasya İtimat

BİR YUDUM SAYGI.

    18 -24 Mart arası yaşlılara saygı haftası olarak kutlanacak.      Kimi zaman yanımızdan geçip giden, kimilerinin beraber yaşadığı, bir ömrün üzerindeki tecrübesi ile yaşlılarımız, kitap ve mecmualarda yazmayan bilgilere sahip bilgi bankasıdır onlar. Ancak siz istemediğiniz sürece bilgilendirme yapmaz; İstemeyi bilmek gerekir, onların her konuştuğunda saygı göstermek gerekir.

 

     Devlet mümkün olduğunca ve çeşitli kuruluşları vasıtası ile sosyal devlet olma özelliğinden yardımda bulunmaya ve gerektiğinde konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır ancak devlet saygısı kadar toplumun yaşlılara saygısı da  yardımı da önemlidir.   Atatürk bu konuda:  ‘’Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin  yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, Tüm  gücüyle çalışmış onlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.’’ Der.

 

   Toplum içerisinde, çoğunluğun   büyüklerinin kıymetini bilip gerekli ilgiyi göstermesine karşın,  hemen yakınlarımızda bir yerde münferit olarak  yaşanan talihsizlikler , aslında her şeyi bildiğini sanan gençliğin yaşlılık ve yaşlılığın anlamı  hakkında bir bilgi sahibi olmamalarındandır.


İngiliz şair, çevirmen ve oyun yazarı George Chapman  


Gençler, yaşlıların aptal olduklarını sanır, ama yaşlılar onların aptal olduklarını bilir. Der.


2005 yılında; yaşayan en büyük yönetmen olarak gösterilen                   I. Bergman   yaşlılığı söyle ifade eder.  Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıkışta yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler.


 


Hayatın özetini ise  İrlandalı ünlü yazar Oscar wilde’ın şu sözü ne kadarda uygun düşer. Yaşlılar her şeye inanırlar, orta yaşlılar her şeyden kuşkulanırlar, gençler de her şeyi bilirler


 


Teknoloji son dönemlerde süratle ilerlemesine fazla ayak uyduramamasına karşın, Tarihin tekerrürden ibaret olması münasebetiyle onların tecrübe sohbetlerinden istifade edenler hikâyemsi lezzet ile mest olurlar.   Toplum içerisinde beraber yaşadığımız yaşlılarımıza her yaş gurubunun ayrı ayrı saygı göstermesi ve bu bilinç ile hareket etmesi gerekir.


       Saygı hissiyatı gelişmiş toplum, daha huzurlu ve geleceğe daha güvenli bakacaktır.


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.