BEL FITIĞI TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM

Gelişen teknoloji sonucu insan  hayatında bel ve boyun fıtıklarının  daha sık görüldüğü  son yıllarda  yeni yöntemlerle ilgili  bilgilendirme semineri veridi.

9 Mart 2017 Perşembe günü  saat 17.00’da Öğretmen evi konferans salonunda Samsun Büyük Anadolu Hastanesi  Beyin ve Sinir Cerrahisi  Uzmanı Op.Dr. Naki Keleş ; Tam Endoskopik bel fıtığı ameliyatının  alternatif yeni bir sistem olduğu açıklandı. Endokapik tam kapalı bel fıtığı ameliyat sistemlerinde ameliyatın hasta uyanıkken yapılması ve bu sayede birkaç saat içinde hastanın taburcu edilebileceği ni belitti.. Bunun dışında bir diğer önemli avantaj da kemik yapılara dokunulmadığını söyledi.
Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.Naki Keleş, slayt eşliğinde vatandaşın anlayacağı şekilde  yeni yöntemle ameliyatın avantajlarını  açıklarken tam kapalı endoskopik sistemi sayesinde, hastaya diğer cerrahilere göre çok daha düşük riskle, kansız ve hastanede yatmasına gerek kalmadan şifa verildiğin,  her hastalıkta olduğu gibi bel ve boyun fıtıklarında da doktorun ayrıntılı muayenesi gerektiğini vurguladı.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında  nokta atışı yapılarak sağlıklı dokuların kesilmediğini belirten Op.Dr. Keleş;” Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında anatomik boşluklar kullanılarak hasarlı dokuya ulaşıldığından, çevre sağlıklı dokulara hasar verilmez. En az hasarla fıtığın çıkartılabilmesi, iş güç kaybının en aza indirilmesi, ameliyat sonrası hastanın ağrısının hızla azalması ve hızla günlük hayatına başlayabilmesi bu tekniğin önemli avantajlarıdır. Sonuç olarak tam kapalı bel fıtığı ameliyatı teknik olarak sağlıklı dokuların kesilmediği ve dolayısıyla buna bağlı olarak operasyon sonrasındaki beklentilerin çok daha iyi olduğu değerlendirilmektedir.”dedi.

Seminer sonrası hasta ve yakınları ile de tek tek ilgilenen  Op.Dr. Naki Keleş ilçemizden ayrıldı.

Yorum Ekle