BAYRAM TADINDA GELENEKSEL PİKNİK ŞÖLENİ DÜZENLEDİ.

-Suluova Taşovalılar Derneği tarafından İlçemiz Yedikır Millet Bahçesinde 1.Geleneksel Piknik Şöleni düzenlendi.
12 Temmuz 2022 Salı (Kurban Bayramının 4. günü) yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlikte TRT sanatçılarından İlknur Cabadan ile Suluovalı yerel sanatçı Turan Altın sahne alarak birbirinden güzel türkülerle katılanları coştururken türkü ve oyun havalarının güzelliğine dayanamayan vatandaşlarda hem piknik yaptı hem de halaylar çekerek doyasıya eğlendi. Piknik şöleninde yapılan ve 6 adayın yarıştığı ağalık açık arttırmasını ise Hanefi Çakmak kazandı. 1 Yıl süreyle kazandığı Şenlik Ağası kıyafetini giyen Hanefi Çakmak davul-zurna eşliğinde vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı.
Suluova Taşovalılar Derneği olarak ilçemizde ilk defa düzenledikleri şenlik programına iştirak eden tüm katılımcılara teşekkür ederek Kurban Bayramlarını kutlayan Dernek Başkanı Yılmaz Aytap, “biz bu topraklarda yaşayan ve bu yörede rızkını kazanan insanlarız. Onun için bu etkiliğimizi de Suluovalılık adına burada düzenleyerek ilçemizin birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını pekiştirmeyi arzu ediyoruz. Bu şenlik sadece bir yörenin değil tüm Suluovalıların ve bölge halkınındır. Piknik şölenimizi geleneksel hale getirmeyi amaçlıyoruz. Derneklerin amacı milli ve manevi değerleri korumak ve yaşatmaktır. Derneğimizde Suluovamızı sosyo-kültürel anlamda en iyi şekilde tanıtmaktadır ve tanıtmaya da devam edecektir. Derneğimizi birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı aracı olarak görülmelidir.” Dedi.
Tüm vatandaşların bayramını kutlayarak güzel organizasyon için dernek yönetimine teşekkür eden Belediye Başkanı Fatih Üçok, Şenlik yapılan Yedikır Millet Bahçesi alanının tüm orta Karadeniz’e hitap edecek bir Millet Bahçesi olması için gayret ettiklerini belirten Başkan Üçok, “Şu anda Şenlik yapılan alanımızın bölgemizin ve orta Karadeniz’in bir millet bahçesi olması yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza talebimizi ilettik. Burada 7.000 dönüm arazim var, 4.000 dönümü sulu alan ile kaplı, 3.000 dönümlük arazi de yeşil alanlarla kaplı. Bizim amacımız burada en az 1.000 dönümlük bir alanda bir millet bahçesi yapmak ve bölgenin cazibe merkezine dönüştürmektir. Sadece Suluovalıların ve Merzifonluların değil orta Karadeniz’den bir çok insanın da burada güzel vakit geçirdiği, spor yaptığı, dinlendi, mesire yaptığı, dolaştığı hatta konakladığı bir ortamı oluşturmak istiyoruz. Bu arada o yapımı tamamlanmak üzere olan Adnan Menderes Millet Bahçesi ve Kraathanesi ile Canlı Hayvan Pazarı ve İçme Suyu Arıtma Tesislerimizin açılışlarını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Hayırlı olsun.”
Birer konuşma yapan AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez ile CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ve Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk’te, tüm katılımcıların bayramlarını kutlayıp, toplumdaki birlik ve beraberliğine önemli kazanımlar sağlayan piknik şenliğini düzenleyen dernek başkan ve yönetimine teşekkür ettiler.
Konuşmaların ardından yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verilerek tebrik edildi.
Ardından ise TRT sanatçılarından İlknur Cabadan ile Suluovalı yerel sanatçımız Turan Altın sahne alarak birbirinden güzel türküler seslendirdi. Özellikle İlknur Cabadan’ın türkülerin yanı sıra seslendirdiği oyun havalarına oyunlar oynayıp halaylar çekerek eşlik eden vatandaşlar hem bayram tadında gerçekleşen şenliğe renk katıp doyasıya eğlendiler hem de aileleriyle Yedikır Millet Bahçesinin bol oksijenli ve yeşil ortamında piknik yaparak gönüllerince bir gün geçirdiler.
Bir çok protokol mensupları ile kurum, kuruluş, STK, siyasi parti ve dernek yönetimi ve üyeleri ile vatandaşların iştirak ettiği 1. Geleneksel Piknik Şölenine katılanlara yöresel ürünler ikram edildi.
Kaynak:Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

Yorum Ekle