BAMYA YÜKSELİŞTE..

Her ne kadar Amasya ilimiz patentini alsa da, Kuru bamya pazarında Türkiye piyasasındaki üretimi ve fiyatlarını belirleyen ilçemiz, çiçek bamya ile özdeşleşmiş durumda.

İlçemiz için çok önemli bir gelir kapısı olan bamya Taşova’nın kimliğiyle özdeşleşmiş, belediye ve kaymakamlık logosunda da kendine yer bulmuştur. Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan Amasya-Taşova çiçek bamyası ülkemizde, özellikle de Konya’da çok büyük ilgi görmektedir. Çiçek bamyası perakende sektöründe kuru bamya olarak bilinmektedir.

İlçemizde bamya ekimi Nisan sonu Mayıs başı gibi yapılır. Haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilmeye başlanır. Bamyalar çiçek açmaya başladıktan sonra, açan çiçekler toplanır, çiçekler 3 metre uzunluğundaki(iki kulaç) iplere dizilir ve kalınca bir beze sarılır. Ertesi gün sabah bez açılır, yumuşamış olan çiçek tablaları temizlenir ve yarı güneş alan özellikle kiremit altlarına asılarak tekrar yeni çiçek açmış bamya çiçekleri toplamaya gidilir.

Hasat sezonu Ağustos-Eylül ayında en yüksek olmak üzere Ekim ayı sonuna kadar sürer ve bu işlem her gün devam eder. Asılı yerlerde kurumuş olan bamyalar kapalı alanlara alınır ve yaklaşık 30 ip (1 kg) bir araya getirilerek 1 top yapılır. Kuru bamya ilçemiz pazarında sürekli alıcı bulmaktadır. İp topları çuvala konarak pazara getirilir ve sabah erken saatlerinde alıcılar tarafından topluca alınır.

Yılın elli iki haftası Türkiye’de pazar kurulan tek ilçe olan Taşovamızın bamya pazarını 13 Eylül 2018 Perşembe günü ziyaret ettik. Sabahın alaca karanlığında saat 04.30’da kurulan pazarda sezon dolayısı ile belediye elektronik kantar sayısını ikiye çıkarmış. Geçtiğimiz haftalarda kilo fiyatı 80-90 lira aralığında seyreden bamyanın kilosu 110-120 lira arasında alıcı buldu. Bamya pazarı saat 07.30’a kadar sürüyor.

Üretici ve bamya alımı yapan esnafın belediyeden tek dileği: pırıl pırıl, hijyenik bir bamya pazarına kavuşmak.

Yorum Ekle