ANADOLU LİSESİ

Amasya ili strateji planlamasında Taşova’mızın tarım ve hayvancılık alanında yapılacak çalışmalara öncelik vermesi öngörülmüştür.


 


Geçmişte benimde içinde bulunduğum Çalışma platformunun, Taşova’ya sanayi sektöründe işletmelerin getirilmesine yönelik çalışmaları sonuç vermemiştir. Artık geriye bakmanın yararı yoktur.


 


Ben Strateji planlamasının teşvik ettiği tarım ve hayvancılığın dışında hizmet sektörünün de düşünülmesi gerektiği inancındayım. Sosyal hizmetlere bağlı yurtlar, huzur evi, rehabilitasyon  merkezleri, kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlar, lise  dengi okulların yatılı yurtları vs.


 


İlçemizde yatılı okul olarak YİBO ve İmam Hatip Lisesinin pansiyonları vardır. İlçe ekonomisine katkıları göz ardı edilemez. Açıldı açılalı varlığı ve yokluğu belli olmayan Anadolu Lisesi Türkiye sıralamasında nerelerdedir, hangi okulların ardından sıralamaya girmiştir, hiç sormak aklınızdan geçti mi?


 


Okula devam eden öğrencilerden kaç tanesinin Taşova’da oturduğunu, kaçının akşam sabah ilçe dışındaki yerleşim yerlerine özel servislerle gelip gittiğini kimler biliyor dersiniz?


 


Geçmişte ilçemiz için planlanıp uygulamaya konulan Anadolu Lisesi projesi eksik planlanmış sadece okul dersliği hizmet binası yapılmıştır. Öğrencilerin yatılı kalabileceği yurt binası her nedense unutulmuştur.


 


Bu eksikliği okula yeni atanan Okul Müdürü Hasan Dönmez dillendirmiş ve gerekli kamuoyunu oluşturmuş, Ak Parti İlçe teşkilatını hareketlendirmiştir.Sn. Fevzi Aykan’ın ve ekibi konuya duyarlılık göstermişlerdir..


 


İlçe başkanı Sn. Fevzi Aykan soruna ilgisiz kalmamış, sıcağı sıcağına ekibiyle Ankara ya tek bir gündemle, Yani Anadolu Lisesine yurt yapılması için ilimiz milletvekili Sn Akif Gülle’yi ziyaret ederek talep de bulunmuşlardır.


 


Anadolu Lisesi’nin Yurt binasının il özel idaresi tarafından yapılacağı yönünde karar alınmıştır. Okul müdürü Sn. Hasan Dönmez in okul başarı seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarının öğretmen odaklı olarak görmesinin yanında okulun fiziki şartlarını da önemli görmesi (yurt binası yapılması)Taşova’mıza ekonomik getirisi olacaktır.


 


Yapılacak yurt binasının ve orada yatılı olarak haftanın 7 günü kalacak öğrencilerin zor günler yaşayan esnafımıza artı kazanç sağlayacaktır. Ayrıca en az 10 işsiz vatandaşımıza iş imkânı sağlanacaktır.


 


İlçemiz için sevindirici haber yüksek okul açılmasıdır. Yüksek okul açılmasında emeği geçen yerel yöneticilere, sivil toplum örgütlerine ve resmi bürokrasiye teşekkür ederiz.


 


Açılacak yüksek okulun ilçe ticaretine getireceği hareketlilik sosyal yaşamda da etkisini gösterecektir.


 


Bizlere düşen görev, Taşova’mız için yapılacak olan her yeni ve yararlı işlere maddi ve manevi katkıda bulunmaktır.

Yorum Ekle