Amasya İtimat

ANA YAR YAR ANADIR

0
7

ANA YÂR YÂR ANADIR.


 


Sevgili okurlar,


Bizleri doğuran analar dokuz ay bizleri karnında taşırlar bir çile,bir çile, bir çiledirki sormayın gitsin.Fakat değerli dostlar,bu zaman zarfı onlar için asla bir çile değil,aksine bambaşka bir mutluluktur.Onlar,uyku nedir bilmezler,yemek içmek nedir bilmezler. çünkü her şeyi yiyip içemezler ama şunu asla ihmal etmezler  kocalarına  hanımlık çocuklarına analık yapmayı, ev işleri yapmayı yemek,çamaşır ütü vesaire yapmayı asla ihmal etmezler.


Çünkü kıymetli kardeşlerim bir Ana için karnındaki yavrusu asla yük değildir, asla bir çile hiç değildir,aksine onun için apayrı  bir mutluluktur.


Gün gelir,o ana yavrusunu dünyaya getirir ona suyu ekmeği bütün gıdaları içinde barındıran yüce Rabbimizin  mucizesi olan sütünü verir,Gecesini gündüzüne katar,uyku nedir bilmez,dünyaya getirdiği yavrusunu büyütür besler,yıllarca yavrum,yavrum diyerek peşinden koşar.hastalanır,sen hastalanma yavrum ben hastalanayım der,ölüm döşeğinde olsa sen ölme yavrum,senin yerine ben öleyim der.


Değerli okurlar,böyle bir çok örneklerle çocuğunu büyüten Ana,onu asker eyler,askerlik görevi  biter,ölmeden önce mürvetini göreyim yavrumun diyerek evlendirir.


Kısacası sevgili okurlar,sözü şuraya getireceğim!bütün bu saydıklarımı yapan bir Anadır.


Bu yazımı yazma gereği duymamın sebebide analardır,bacılardır,onlara yapılan kötü davranış ve kötü yaklaşımdır. yine bu yazıyı yazmamın sebebi kardeşlerim!


Bu günlerde gerek yazılı,gerekse görsel basında kadınlarımızla ilgili öyle mağduriyet haberleri çıkıyorki dayaklar cinayetler vesaire…..


Bu günkü  kızlarımız ,yarının Anaları değimlidir sevgili kardeşlerim.


Biz erkeleri dünyaya getirip üstümüze tir tir titreyen anaları,kızlarımızı yarının analarını


Neden mağdur ediyor neden üzüyor neden kırıyor neden vuruyor neden dövüyoruz.


Bizler onlardan helalık almadan asla yüce yaradanın karşısına çıkamayacağız sevgili kardeşlerim.Asla yüce Rabbin cennetine giremeyeceğiz. Bunun bilincinde olalım lütfen ona göre hareket edelim.Allah’ın bizlere lutfu olan  analarımızı,yarının anaları kızlarımızı koruyup kollayalım onları hoşnut tutalım!onlara saygıda kusur etmeyelim!çünkü onlar bizlere muhtaç,bizler onlara daha çok muhtaçız,hatta bizler  onlara kat kat muhtaçız .


Sevgili kardeşlerim,


Bizleri dünyaya getiren Allahın emanetleri olan kızlarımız ,yarının Anaları biz erkeklerden daha  güçsüz ve narindirler.Yüce yaradanımız bizlere onları korumamızı ve hoş davranmamızı emretmiştir.Atalarımız bile  ne demiş,Ana gibi yar olmaz.Ağlarsa Anam ağlar,gerisi yalan ağlar..


Aşağıdaki bir şiirimi buyurun birlikte okuyalım! Saygılarımla…


 


ANAM


Dünya’ya getirdin büyüttün beni,


Yemedin yedirdin giydirdin beni,


Kucağına aldın uyuttun beni,


Sen hakkını helal et Anam.


 


Uykudan uyandın sütünü verdin,


Kol kanat gerdin üstüme serdin,


Üşüme tatlı bebeğim derdin,


Sen hakkını helal et Anam.


 


Beşikler kurdun salladın beni,


Bütün kötülüklerden kolladın beni,


Nazar değer dedin sakladın beni,


Sen hakkını helal et Anam.


 


Elimden tutup yürüttün beni,


Bebeğim dedin yücelttin beni,


Belki bilmeden gücettim seni,


Sen hakkını helal et Anam.


 


05.05.2003  İstanbul—-           Sami ASLAN,


 


 

Yorum Ekle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz