Amasya’yı Görmediyseniz En Güzelini Görmediniz Demektir

330 bin civarında nüfüsu ile Şehr-i Amasya Orta Karadeniz bölgesinde bulunan; doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla inci gibi parlayan güzide bir kenttir. Samsun, Çorum ve Tokat’a komşu olan Amasya, kartpostal görünümü oluşturan muhteşem ahşap evleri, dünyanın en lezzetli elmaları, cezbedici doğal yapısıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.

Amasya Tarihi; 8500 yıllık geçmişe sahip olup; Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı medeniyetlerinin yurt edindiği ve bu medeniyetlerce oldukça değer gören bir bölge olmuştur.

Aşıklar şehri diye de bilinir. Ferhat ve Şirin’in hikayesi ise yüzyıllardır nesilden nesile aktarılır.

Osmanlı’nın son yaprakları bir bir döküldüğü sırada ise , 96 . Yılını kutladığımız Cumhuriyetin temelleri bu manevi şehirde 12 Haziran 1919 ‘da atılmıştır.

Kurtuluş Savaşında Amasya

Amasya’nın Milli Mücadele’de büyük bir yeri vardır. Vatanın parçalanmaz bir bütün olduğunun yazılı ilk delili olan Amasya Tamimi 21-22 Haziran 1919’da hazırlandı. Ayrıca İstanbul Hükumeti’nin Ankara Hükumet’ini resmi olarak tanıması olan Amasya görüşmeleri bu şehirde yapıldı. (20 Ekim 1919-22 Ekim 1919). Mustafa Kemal Paşa, Amasya’da kaldığı sürece düşman işgaline karşı halkı teşkilatlandırmak için bütün Anadolu ile haberleşerek Milli Mücadele’nin hazırlıklarını sürdürdü.

Üniversitemiz

Amasya Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulması hakkındaki 5467 Sayılı Kanun ile Amasya’da kurulmuş bir Devlet Üniversitesidir.

Borabay Gölü – Amasya

Bir doğa harikası olan Borabay gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. İl merkezine 63 km. ve Taşova ilçesine 17 km. mesafededir. Denizden 1.050 m. yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine karşın, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür.

Türkiye’nin ilklerinden olan , Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı köyünde kendi imkanlarıyla yapılan ve hala tek olma özelliği taşıyan Sinema Salonu ve Kütüphanesi Kırkharman Köyü Bu şehrin bir köyü olma özelliğini taşımaktadır. Bu şehir gerçekten de İli ilçeleri ve köyleri ile bir kültür şehridir.

Bir kaç gün sonra 14-17 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da Yenikapı Etkinlik alanında Bu tarihi şehrin tanıtımı ve Amasya Günlerini birlikte yaşayacağız. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bu şehre vefamızı gösterme vaktidir. Ülkemizde bulunan 81 il ve 913 ilçemizin insanları bu etkinliğe hiç düşünmeden gelmelidir. Yaşadığımız Cumhuriyetin mirası olan bu şehre sahip çıkma zamanıdır. Edirne’den Kars’a tüm vatandaşlarımızın burada bulunma zamanıdır.

Dilim döndüğünce Amasya’yı anlatmaya çalıştığım bu şehrin gününde gelin hep birlikte kültürüne , gelenek ve göreneklerine , misafirperverliğine birlikte şahit olalım.

Haydi heeri sizleri bekliyoruz…

Naci Özkan

Yorum Ekle