AMASYA’YA İNANÇ TURİZMİNİN İL KAFİLESİ ASYA’DAN

 

Şehzadelere İlk İnanç Kafilesi Asya’dan Tarih ve kültür turizminde Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden ‘Şehzadeler Şehri’ Amasya’ya inanç turizminin ilk kafilesi Güneydoğu Asya’dan geldi. Müslüman kardeş ülke Endonezya’da faaliyet gösteren 16 seyahat acente yetkilisi, Amasya’yı gezerek, incelemelerde bulundu.

Endonezyalı Müslümanların tatil yapabilecekleri yeni şehirleri keşfetmek amacıyla ülkede faaliyet gösteren turizm acenteleri, Türkiye turuna çıktı. Nevşehir-Kapadokya ve Çorum- Hattuşa’dan sonra acente kafilesi, Amasya Valiliği’nin misafirperverliği ile tarihi şehre konuk oldu. İnanç turizminin merkezlerinden Amasya’nın camilerini, türbelerini ve vakıf eserlerini gezdi. Heyete refakat eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya’dan bilgi alan seyahat acentesi yetkilileri, bol bol fotoğraf çekti.

Açık hava müzesi Amasya’nın tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerine hayran kalan Endonezyalı acente yetkilileri, şehirden ayrılırken yapacakları tur paketlerine ‘Şehzadeler Şehri’ni de ekleyeceklerini müjdesini verdi. Ekonomi Ajansı’na konuşan heyet, Amasya ile ilgili ”Kültürü ve tarihi ile çok güzel, mükemmel ve muhteşem bir şehir. İnanç turizminde burası artık sürekli seyahat paketimizde olacak.” ifadelerini kullandı. Endonezyalı acente yetkililerinin ziyaretine ilişkin değerlendirme yapan Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, ”Mayıs ayı içerisinde görüştüğümüz bir gruptu. Bundan sonra Allah nasip ederse Amasya inanç turizminde de var olacak. Bu ziyaretler, şehrimizin tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bir sonraki grup ise Malezya’dan gelecek. Endonezyalı heyeti gezdirdik. Şehrimize hayran kaldılar. İnşallah inanç turizmini ilerleyen zamanda daha da geliştireceğiz.” bilgisini verdi.

HER AY TURİST GELECEK

Amasya’ya kısa zaman sonra Malezya ve Endonezya’dan her ay turist kafilesi geleceğini ifade eden Müdür Kaya, ”Bu grubumuz 23 kişilikti. İstanbul’dan başlayıp, Çanakkale, Efes, Selçuk, Pamukkale, Antalya, Konya, Kapadokya ve Amasya’nın ardından Samsun’a geçtiler. Allah nasip ederse bu tür gruplar her hafta 2017 yılında Endonezyalıları mutlaka Amasya’da göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.ekonomiajansi.com.tr

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.