Amasya İtimat

Amasyagram Sosyal Medya Platformu’ndan Açıklama…

Editörümüz Ahmet Şimşek’in 5 Mayıs 2023 günü hazırladığı ”5 Mayıs Gününü Amasyalılar dünya Amasyalılar günü olarak kutlanılması fikri ortaya çıktı.
İlimiz Amasya nın plaka numarası 05 olması nedeniyle Gürsu köyünden Necmi Özdilek 2021 yılında bir fikir attı ortaya. Dünya Amasyalılar günü. Bu Amasyalılar günü Sosyal medya sayfalarında çığ gibi büyüdü. Amasyalılar bu Dünya Amasyalılar günü kutlamasını her sene 05.05 tarihinde festivale çevrilerek Valilik, Kaymakamlık ve Belediyelerde kutlanılması gerektiğini belirttiler.” haberi üzerine

Amasyagram sosyal medya platformu adına Abdurrahim Alıcı bir açıklama yaptı: ”Amasya şehrimiz Kurtuluş mücadelesinde 12 Haziran tarihinde Atatürk Cumhuriyetin doğum belgesini Amasya’da imzalamış ve 12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali olarak kutlanmaktadır.

Amasyagram 12 Haziran 2010 tarihinde kurulmuş bir sosyal medya platformudur. 13 yılı aşkın çalışmalar yapıyor ve her ay gerek Türkiye gerek yurtdışı ortalama 4-5 milyon insana erişim sağlayarak şehrimize ve ilçelerimize büyük katkılar sağlamaktadır.

Günümüzde Tokat’ın Malatya’nın plakalarına göre kutlamaları yapılıyor. Amasyagram sayfa sahibi Abdurrahim ALICI 2020 yılında bizim neden günümüz olmasın diyerek 5 Ocak mı 5 Mayıs mı düşünmüş ve kış ayından ziyade 5 Mayıs kutlamak üzere çalışmalar yapmıştır. İlk 2021 tarihinde kutlanan Dünya Amasyalılar Günü yoğun ilgi ile karşılanması üzerine sayın ALICI 2022 Nisan ayında Türkiye’de alanında uzman grafikerler ile anlaştı ve 2022’de sosyal medyada ciddi ilgi ile karşılandı. 2023 yılında ise 3. sü kutlanan bu anlamlı günde Amasyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Abdurrahim ALICI “Dünya genelinde 750 binden fazla Amasyalı yaşamaktadır. Bizim de özel bir günümüz olması gerekir. Madem bize Allah böyle bir platform nasib etti biz de bizleri seven takipçilerimiz ile bu günü tüm dünyaya haykıralım. “ sözlerine devam ederken “destek ve gönül veren tüm hemşehrilerimize, dostlarımıza çok teşekkürler” dedi.

Taşova Gazetesi  Editörü Ahmet Günaydın beye bizleri misafir ettiği için teşekkür ederiz.”

Yorum Ekle