Amasya İtimat

ADAYLARIMIZI BELİRLERKEN

Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde Ak partinin aday adayları arasında yapılan temayül yoklamasında Hasan Davulcu, Prof. Naci Bostancı ve Cumhuriyet savcısı Mehmet Yücesoy’ un ilk üç sırada çıktıkları görülmüştür.


 


Halen milletvekili olan Sn. Akif Gülle’nin yeniden aday olmamasıyla ilgili gerekçesini basın toplantısıyla açıkladığı bilinmektedir. Aday olmama gerekçesi ne olursa olsun kamuoyu konuyu farklı değerlendirmeye devam etmektedir.


 


Sn. Akif Gülle Amasya’nın son 10 yılında etkin bir politikacı olarak iz bırakmıştır.


 


12 Haziran seçimlerinden sonrada T.B.M.M’nde olmayacağı halde politik yaşamına devam edeceği işaretleri görülmektedir. Sn. Gülle’nin etkinliği Ankara ve Amasya’da önümüzdeki dönemde de hissedilecektir.


 


Sn. Avni Erdemir’in temayül yoklamalarına girmeyişi parti kararıdır.


 


12 Haziran 2011 seçimlerinde Sn. Erdemir’in Amasya’yı temsilen Ankara’da T.B.M.M.’nde olacağı kanaatindeyim. Sn. Erdemir’in 4 yıllık politik yaşamında hakkında olumsuz bir habere rastlanmamıştır. Parti politikalarına ve disiplinine sadık olmuş, seçmenlerinin ve Amasya’nın ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış bir politikacıdır.


 


Amasya’nın sorunlarını bilen Sn. Erdemir’in önümüzdeki dönemde mecliste olması Amasya’nın yararına olacaktır. Kamuoyunun beklentileri bu yöndedir.


 


Yapılan temayül oylamalarında Amasya Ak Parti il teşkilatıyla ilçe teşkilatlarının tercihlerde blok olarak hareket etmedikleri görülmüştür. İlçeler kendi özgür iradelerini kullanırken Ankara’dan gönderildikleri bilinen Prof. Naci Bostancı ve C. Savcısı Mehmet Yücesoy lehine tavır almaları, Sn. Hasan Davulcu’nun temayülde önde çıkması ortaya bir resim çıkarmıştır. Görülen odur ki, resimde Sn. Avni Erdemir, .Prof. Naci Bostancı, Hasan Davulcu, Mehmet Yücesoy vardır.


 


Sn. Hasan Davulcu Amasyalıdır, teşkilatlarla iç içedir herkes tanımaktadır. Ayrıca Sn. Akif Gülle’nin desteğinin olması onun aldığı oya yansımıştır. Sn Gülle’nin Hasan Davulcu’ya Ak Parti genel merkezindeki süreçte de destek vereceği göz ardı edilmemelidir. Bu siyasi ilişki normal olarak algılanmalıdır.


 


Öteki iki adayla ilgili oylamada alınan sonuçlar şunu açıkça göstermiştir ki; teşkilat mensuplarının birileri tarafından çok kolayca yönlendirildiği görülmüştür.


 


Ak Parti’nin uç ideolojiler temelinde olmayan yapılanması adayların farklı siyasi yapılanmalardan geldikleri,  farklılıklara tahammülün demokrasimiz adına sevinilecek davranıştır. Taşova İlçe teşkilatının temayülde Taşovalı Yaşar Kayataş’a verdiği destek vefa örneğidir. Yerel bağlamda mikro milliyetçilik yapılmıştır. Politikada böyle politik tercihler normal karşılanmalıdır. Taşova teşkilatı doğru yapmıştır.


 


Savcı Yücesoy ise kendi çabaları ve gayretiyle, kendisi için beklenmeyen sonucu almıştır. Özellikle, Taşovalı Ak Parti’lilerin desteklerini almasından dolayı kendisini kutlamak gerektiğini düşünüyorum.


 


Kendisinin yerel basına verdiği temayül yoklamasıyla ilgili açıklamalarının içeriği talihsiz, demokratik tahammüllere uymayan açıklamadır. Ak partili adayların en önemli rakiplerinin M.H.P’li adaylar olduğu yönündeki görüşlerini politikada daha yeni olmasına bağlayalım.


 


Ak Parti’nin 12 Haziran 2011 seçimlerindeki ilk sıradan sonraki 2 ve.3 sıra adayları muhtemeldir ki adını zikrettiğimiz Prof. Bostancı, C. Savcısı Yücesoy ve H.Bostancı’dan ikisi olacaktır.


 


Ana muhalefet partisi C.H.P’nin parti üyelerin yapacağı seçimdeki sonuç aday sıralamasında belirleyici olacağı beklentisi vardır.


 


Eğer öyle olursa C.H.P Ak Parti ye göre daha ileri demokrasi uygulamasını hayata geçirmiş olacaktır.  3. Nisan’da yapılan üyelerin katıldığı ön seçimlerden Ramis Topal ilk sırada çıkmıştır. İlimize hayırlı uğurlu olsun.


 


İnanıyorum ki Ak Parti’nin Taşova’dan alacağı oy oranı ve miktarını merkezi hükümetin sosyal alandaki politik uygulamaları olumlu etkileyecektir.


 


Taşova yerelinde eğer Ak Parti’nin oylarında düşüş olursa bilinmelidir ki sebebi Taşova Belediyesindeki ayyuka çıkmış ve sokaklarda konuşulan yolsuzluk iddiaları, Ak Parti ilçe teşkilatının politik performansındaki durgunluk ve sokaktaki spekülasyonlara sessiz kalışları olacaktır.


 


Kamuoyu, Ak Parti İlçe teşkilatının seçilmiş yerel yönetim kurumuna sahip ilçe merkez ve belde belediyeleri üzerinde daha fazla denetim görevi yapmasını beklemektedir.


 


M.H.P’nin görünürde 1. sıra adayı Taşovalı hemşerimiz Mehmet Sarı’dır. Sarı’nın en önemli rakibi Dr. Kadir Ekercan görünüyor.


 


Sarı 1. sıra adayı olmazsa sürpriz olur. Taşova da M.H.P’nin oy miktarı Mehmet Sarı’nın sıralamadaki yerine bağlıdır. Mehmet Sarı 1. sırada olursa bile, M.H.P’nin 12 Hazirandaki seçiminde Taşova’da  alacağı oy, daha önce milletvekili seçilen Adnan Uçaş’ın aldığı oyu alıp alamayacağı ya da daha fazlasını alacağı hesabıyla M.H.P’nin kamuoyundaki şimdiki havasını dikkate almaları gerekirken,Adnan Uçaş’ın  seçildiği seçim havasını (sinerjisini) yakalayabilir mi  sorusunun analizini iyi yapmaları gerektiği inancındayım. 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.