Amasya İtimat

3 GÜN KAR VAR

Haber: Celal Çavdar
Pazar günü İç Anadolu ve Doğuda etkili olması beklenen kar Sivas, Tokat üzerinden
Akşam saatlerinde Boğalı’ya ulaşıyor.
Pazar, Pazartesi, Salı 3 gün süreli etkili olacak kar yağışı; Taşova merkezde sulu kar şeklinde, Taşova’nın köylerinde çok etkili yoğun yağması bekleniyor.
Doğu Anadolu’da etkili olan dondurucu soğuklardan Amasya, Taşova, Erbaa geneli de etkilenecek olup, özellikle geceleri buzlanma ve ayaz 3-4 gūn Taşova genelinde hayatı etkileyebilir.
Tūrkiye genelinde etkili olan kar yağışından dolayı özellikle uyarı ikaz ve tedbir amaçlı vurgulamak istiyorum. (Tūrkiye geneli soğuk hava uydu verileri)
Uzun yol yolculuğu kesinlikle yapmayın.
Osmancık, Tosya, Ilgaz, Çerkeş, Bolu yolunda yoğun kar ve gizli buz, trafikte aksamalar ve kazalara neden olabilir.
Yine İzmir ūzeri ve Ankara’dan yola özel araçlarınızla asla çıkmayın.
Siz USTA şöför olabilirsiniz
Bu sizin kaza yapmayacağız anlamına gelmez. Yollar bu hafta için en geç Perşembeye kadar hiç de uygun ve gidilecek yola çıkıp gelinecek gibi değil, ne kendinizi ne de yakınlarınızı mağdur etmeyin ūzmeyin.
3-4 gūn sūrecek yoğun kar yağışı sonunda ülke genelinde baraj, göl, ırmak ve derelerde gözle görülür oranda yükselme olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Bu daha şubat ayının ilk haftası.  Yağışlı sistem önūmūzdeki haftalarda da aralıklarla devam edeceğini uydu verilerinden izlenimler gösteriyor.(Tūrkiye geneli uydudan  fırtına haritası)

Fırtına saatte 60 km. hızla Samsun yani Karadeniz’den esecek ve Yūksek yayla ve dağ köylerinde Kar tipi şeklinde yağabilir.

Vatanımıza, milletimize bereketli olsun, bolluk olsun  inşallah.

Yorum Ekle