BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN UYARI

 

 

Taşova Belediye başkanı Bayram Öztürk, sıcaklıklarda yaşanacak aşırı düşüş nedeniyle su sayaçları ve çeşmelerin donma riskine karşı vatandaşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı.

Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abonelerin su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon borularının, soğuğa karşı yalıtımlı olmadıkları için suyun kullanılmadığı zamanlarda donduğunu ifade eden Öztürk,

“Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir.

Donan tesisata sıcak su ile müdahale etmeyin

Öztürk , donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılmasının, musluk ve su borularının patlamasına, hasarın artmasına sebebiyet verdiğini belirterek,

“Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda, sokaklardaki çeşmelerin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Kış aylarında sayaçların korunması için; sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının ve tesisatın kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir” dedi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.