22 YIL SONRA TAŞOVAMIZDA GÜREŞİN TARİHİ YAZILDI

Taşova Dernekler Federasyonu TAŞDEF, 15 Ağustos 2018 Çarşamba günü düzenlediği 1.Taşova Yağlı Güreşleri Türköz Gayrimenkul Arsa Ofisi (Abdullah Türköz) Sponsorluğunda Taşova Belediye Başkanlığının destekleriyle Doğu mahallesi ilçe stadyumu yan sahasında yaklaşık beşbin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

22 yıl sonra ilçemiz Kırkpınar ayarında güreşlere sahne oldu.Ülke genelinde 70 başpehlivandan yedisi altın kemer sahibi 27 başpehlivanın katıldığı güreşlere; Minik, Teşvik, Tozkoparan, Deste, Küçük ve Büyük orta, Başaltı ve Baş dalında 300’e yakın güreşçi katıldı.

Güreş organizasyonuna İlimiz Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Amasya milletvekili Hasan Çilez, Kaymakam Vekili Onur Bektaş, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Erbaa belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol. Amasya Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Saim Diken, Dünya eski şampiyonu Mahmut Demir, TAŞDEF Genel Başkanı Hasan Sevran ve yönetimi ile üye dernekler başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Amasya İl Dernek Başkanı Mehmet Akman, siyasi parti ve Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Suluova Akdağlılar Dernek Başkanı Yılmaz Keten, Amasya ve ilçelerinden dernek başkanları, Kırkpınar Başaltı eski şampiyonu Salih Aşçı, GÖYDER Başkanı Tuncay Altunkaya, ADEF Genel Başkan Yardımcısı Turgay Ünsal, Tokat, Çorum, Amasya merkez ve ilçeleri ve ilçemiz köylerinden çok sayıda vatandaş katıldı.

Güreşlerin öğleden sonraki bölümü, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. TAŞDEF Genel Başkanı Hasan Sevran’ın açış konuşmasından sonra söz alan Türköz Gayrımenkulün sahibi Abdullah Türköz, Taşova yağlı güreşlerinin seneye, daha seneye, ölene kadar devam edeceğini vurgularken, Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve milletvekili Hasan Çilezkısa birer konuşma yaptılar. Güreşlere Başpehlivan olarak; Şaban Yılmaz, Recep Kara, Fatih Atlı, Nedim Gürel, Murat Gençtürk, Salih Erinç, Hasan Cengiz, İbrahim Çoraman,Kürşat Korkmaz, Mehmet Yeşilyeşil, Ali Gökçen, Nuri Zengin, Hamza Köseoğlu, Ekrem Yavuz, Hasan Tuna, İbrahim Balaban, Salih Torun, Serhat Gökmen, Hüseyin Şahinol, Ali Rıza Kaya, Recep Taslak, Necip Yıldırım, Nadir Takı,Abdullah Güngör, Şükrü Kazan, Osman Aynur ve Ünal katılırken, yarı finalde Şaban Yılmaz ile Nedim Gürel, Hamza Köseoğlu ile Ali Rıza Kaya kaldılar. Rakiplerini yenen Nedim Gürel ve Hamza Köseoğlu finalde zorlu bir mücadeleye girdiler. 1 saat süren güreşin galibi Nedim Gürel 1. Taşova Yağlı güreş organizasyonunun şampiyonu oldu.

Saat 10.30’da başlayan güreşler 19.00’da sona erdi. Şampiyon güreşçilerimizi kutluyoruz.

 

Yorum Ekle