Amasya İtimat

12 HAZİRAN 2011

2011 genel seçimlerinin sonucu hepimizin malumudur. Seçim AKP’nin başarılı sonuç alması ile neticelenmiş, milletin  teveccühü AKP ile devam  çıkmıştır.. Milletin kararına saygımız sonsuzdur.


 


Yüce Türk milleti MHP-CHP ve  seçimlere bağımsız katılan  BDP’ye ise muhalefet görevi vermiştir.. %49 halinden ve AKP hükümetinden memnuniyeti deklare etmiş %51’de AKP karşıtı olarak oylarını sandıklara atmıştır. Bu sonuçlardan çıkan netice ile gelecek seçimlerinde şekli dört parti ile belirlemiştir. Diğer partiler ise ilk defa toplamda az oy alarak seçimi tamamlamıştır.


 


AKP’ye başarı getiren faktörler: iyi bir seçim stratejisi, iyi bir organizasyon, iktidar olmanın verdiği ekonomiye bağlı olan yazılı ve görsel basının gücü, bunların üstüne de sistemli çalışması meyvesini vermiştir. Adil olmayan bir seçim döneminde ise MHP bir sürü kirli oyunlarla uğraşmak zorunda kalmış, baraj altında kalır, az üstünde çıkar senaryoları ile mücadele etmiştir.  MHP olmadığı bir meclis oluşmamış, sonuçta meclisteki yerini almıştır. CHP ise mevcut olan sol oylarının büyük bir bölümünü elde edebilmiştir.


 


Seçim kampanyaları sürecinde yeni anayasa ve yeni Türkiye yapılanması hakkında eleştirilerimiz, düşüncelerimiz olmuştur. Anayasa değişikliğini istemeyen hiçbir parti yoktur. Seçim beyannamelerinde bunları belirtmişlerdir. Anayasa toplumsal ihtiyaçtır. Ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır. Yeni Hükümette bizim endişe duyduğumuz kısımlar gündeme gelmesi halinde,  haklı çıkmayı istememekle beraber, endişelerimiz hâlâ devam edecektir.


 


Seçimin galibi sadece AKP değil, bağımsız olarak seçime katılan BDP olmuştur. Parti yetkilileri buradan aldığı güçle bundan sonra bağımsız değil partimizle seçimlere katılacağız açıklamasını yapmıştır. 8 yıllık süreçte hayli büyüyen bir gurup ortaya çıkmıştır.. Kim neden ve nasıl büyümüştür? Bunun analizi gerekmez mi?


 


MHP seçimlerde başarısız çıktı ise ki çıkmıştır. Bunu genel merkezden başlayarak il, ilçe yönetimleri tekrardan gözden geçirmek, radikal karar almak zorundadırlar. Elbette karşı parti seni yıpratmak isteyecek, elbette aleyhine propaganda geliştirecek, elbette kazanmanı istemeyecek… Seçim, seçim arifesi değil seçim bittikten sonra başlar sloganının ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.


 


Seçimlerin Taşova boyutuna gelince, biz Taşova’ya hizmet yapılması yönünde şikâyetlerimizi, eleştirilerimizi, önerilerimizi bu sütunlarda defalarca yazdık, sekiz yılda az da olsa küçük şeylerle avunduk, tarımsal ekonomi ve eğitim konularında düşüncelerimizi ortaya koyduk, paylaştık.


 


Bu demek değildir ki AKP tekrar güçlü olarak iktidardır, susacağız. Asla!.. Ülke için,  Taşova için yapmamız gereken eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz ve yapılan güzellikleri de, hizmetleri de ayakta alkışlamayı bileceğiz.


 


Seçim bitmiştir. Millet kararını vermiştir. Buradan çıkan sonuçla hareket ederek önümüzdeki yasama yılının çok hareketli geçeceği bellidir. Ülkenin geleceği üzerinde karar verecek olan TBMM’yi zor ve çetin günler beklemektedir.


 


Başbakan Türk milletinin başbakanıdır. Hükümet Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetidir.


 


Ülkemize Milletimize Hayırlı olsun


 


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.