1 Kasım Erken Seçim öncesi Amasya’da Kazan kaynamaya başladı

 

Amasya’da  2. Milletvekilini  yurtdışı oyları ile alan    Ak Parti’de 1 Kasım’da yapılması kesinleşen   erken seçim için  seçim kazanı şimdiden  kaynamaya başladı.

 

Koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine  YSK 1 Kasım’da Seçim yapılabilir açıklamasından sonra  Cumhurbaşkanı 1 Kasım’ı işaret ederek, erken Seçim ülkemiz için hayırlı olsun dedi.

Gözler Amasya’dan çıkacak vekil adaylarına çevrildi. 7 Haziran seçimlerinde 15 Bin civarında oylarını düşüren  Ak Parti  2-1  garantileyebilme aday değişikliğine giderek  Akif Gülle ,Hasan Ali Cesur,Avni Erdemir  sıralaması ile 1 Kasım seçimlerine girebilir.   Ak Parti’nin   çözüm süreci için beyin takımında  mutlaka olmalı düşüncesi ile  seçilen milletvekilleri ,sürecin buzdolabına kaldırması ile önemini yitirmiş oldu.Seçime aynı liste ile girmeyebilir.

MHP ise Mehmet Sarı ile oylarını 18 Bin artırması nedeniyle Mehmet  Sarı’nın 1.sıra aday olacağı kesin gözüyle bakılıyor. 7 Haziran seçimlerinde Amasya dahil 11 ilde  az bir oy farkı ile kaybederken,  Sarı, Amasya’nın  gönüllerdeki vekili   gözüyle anılıyor. Şayet tekrar aday olduğunda  büyük bir kenetlenme olacağı tahmin ediliyor.
CHP  cephesinde  ise, 2011 seçimlerine göre bu seçimde il genelinde 3000 civarında oy kaybeden CHP, Ramis Topal ile devam diyebilir. Şu an ortada herhangi bir gelişme yok, yukarıda saydığımız değerli kişilerin  aday olup olmayacağı da belli değil. Belli olan tek şey 1 Kasım seçimlerinde  kazanın  kaynacağıdır

Yorum Ekle