YUNUS BABA MÜTEVAZI BİR TÖRENLE ANILDI.

Nisan ayında baharın gelmesi ile birlikte geleneksel olarak her yıl Nisan –Mayıs  aylarında düzenlenen  etkinlik sade bir törenle bu yıl türbe yanındaki bahçede gerçekleştirildi.

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmektedir. İlçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Köy Muhtarı Ali Yıldız, bahar ayının gelmesi ile birlikte gelenek haline gelen Yunus Baba anma töreni düzenledi. Anma töreninde  sürekli Kur’an-ı Kerim okundu. Vaazlar edildi. Köy halkından  para ve yiyecek yardımı ile toplanan para ile alınan kurbanlar kesilip hazırlanan yemekler  tören sonrası ikram edildi.

30 Nisan 2019 Salı günü yapılan anma törenine İlçe Müftüsü Harun Yılmaz, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, İl Genel Meclisi Üyesi Turan Yeter, AKP İlçe Başkanı Tekin Sobacı komşu köylerden  ve ilçe halkından davetliler katıldı. Öğle namazından önce başlayan etkinlikte önce yağmur duası yapıldı. Çakırsu  camiinde topluca öğle namazının edasını müteakip, Türbenin bulunda bahçede köy halkın ve misafirlere  topluca yemek ikram edildi.

Yunus Baba türbesi bahçesinde yemek ikram edilirken, yemek sonrası Protokol Yunus Baba türbesini ziyaret etmeden ayrıldı.

Yorum Ekle