YETMİŞ YILLIK SU DEĞİRMENİ YENİDEN FAALİYETE GEÇTİ…

1840’lı yıllar, ilçemiz Taşova henüz kurulmamış bile. Taşabad nahiyesine bağlı Yemişhanı köyü olarak geçiyor. Tozanlı kenarında 3 değirmen bulunuyor. 1970’li yıllarda (merhum) İzzet Şenel merkezdeki son değirmenci olarak biliniyor ancak  hayatta olan Çaybibi köyünden Ali Göktepe değirmenciliğin piri ve merkezde de bir süre değirmencilik yapmış. 90 yaşında ama halen Çaydibi merkezde elektrikli değirmen işletiyor.

Temel gıdamız ekmeğin yapımında değirmenler çok büyük önem taşıyordu. Modernleşme ve teknoloji yıllar sonra bu mesleği de  bitirmek üzere.

1950’li yıllarda Çaydibi köyünde Değirmen Ustası Ali Göktepe tarafından yapılan değirmen köye 1200 metre uzaklıkta, yolun 800 metrelik kısmı bozuk. Ali Ustanın kardeşi merhum Rahmi Göktepe tarafından işletilen su değirmeni, Göktepe’nin 2017’de vefatı ile bir süre atıl kalmış. Rahmi Göktepe’nin evlatları Hacı ve Süleyman Göktepe, su değirmenini onararak çalıştırmaya başladılar. Ancak 800 metrelik yolun stabilize yapılmasını istiyorlar. 1980’li yıllarda sayıları üç yüzü bulan su değirmenlerinden ilçemizde çalışan su değirmeni sayısı bir elin parmakları kadar kalmış, kimi de dönemsel olarak hizmet veriyor.

Göktepe kardeşler atalarının bir çok hatıralarının yaşandığı su değirmenini yeniden canlandırıp bölgemize hizmet etmek istiyorlar ve Kaymakam Mustafa Berk Çelik’ten yol konusunda yardım bekliyorlar.

 

Yorum Ekle