YEŞİLTEPE’DE TARİH CANLANDI

Ahmet Günaydın

Yeşiltepe, 1991 yılında Çarşamba ilçesinden ayrılarak ilçemize bağlanan bizim köyümüz Kesealan ile bir elmanın iki yarısı iken Kesealan 25 kilometre uzaklıktaki Samsun ili Asarcık ilçesine bağlanmış. Mutlu günlerinde acılı günlerinde hep beraberler.

23 Temmuz 2017 Pazar günü bu iki köyü ve çevre köylerini Yeşiltepe köyü halkından İsmet Aytap’ın mevlid yemeği bir araya getirdi. 1050 metre yükseltideki Evliya Tepesi tarihi bir gün yaşadı. Kendimi bir ara Karadenizin bir köyündeymiş gibi hissettim. Yeni dostluklar edindiğim bugün benim için farklı birgün oldu. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı mevlid yemeğinde   İstanbul, Esenyurt ilçesinde faaliyet gösteren Samsun & Amasya Kültür ve Yardımlaşma Derneği ( SAMASDER) Başkanı Burhan Erginer, yönetim kurulu üyeleri: Zekeriya Şakir ve Hasan Güntav ile tanışma fırsatı buldum. Başkan Erginer: 2018 yılında Evliya Tepesinde yapacakları pikniğe davet etti.

Suluova-Taşovalılar Derneği’nin yaptığı faaliyetlerle adını zirveye çıkaran Eski Başkan ve Yönetim kurulu üyesi Naci Öztürk, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte bu güzel etkinlikte idiler. Öğle namazı sonrası başlayan yemek servisi öncesi bir açış konuşması yapan Öztürk mevlidi tertip eden İsmet amcaya teşekkür ederek İsmet Aytap’ın Suluova’da kendilerine her zaman önderlik yaptığını vurguladı. Daha sonra mikrofonu İsmet Aytap’a verdi. Kısa bir konuşma yapan Aytap, katılımcılara teşekkür ederken, duygu yogunluğu nedeni ile konuşmasına son verdi.

Bir çok insanın yıllar sonra birbirini gördüğü bu güzel etkinliğin şeref konuğu ise Asarcık ilçesi Belediye Başkanı Şerif Kılavuz oldu. Başkan Kılavuz, ” Farklı bir ilin belediye başkanı olsam da her zaman olduğu gibi Yeşiltepe’ye katkılarım sürecek, 2018 yılında yapılacak şenlik  için her türlü katkıya hazırım” dedi.

Şenlik dağılırken herkesin gözlerinden adeta mutluluk damlıyordu. Bu mutlu anı bana yaşatan Kadir, Mahmut ve Celalettin Yüksel’e teşekkürlerimi sunuyor, 2018 Temmuzunda buluşmak dileği ile diyorum.

Yorum Ekle