Yeni Taşova Gazetesi Tarih:18 Temmuz 2003 Cuma Sayı:1891

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:18 Temmuz 2003 Cuma Sayı:1891

Kızgüldüren göletinde boğulma olayı

17 Temmuz 2003 Perşembe günü dün saat 15.00 sularında Kızgüdüren köyünde tarlada çalıştıktan sonra serinlemek amacıyla Kızgüldüren göletine giren Şevki oğlu Muammer Önder (19) adlı genç boğularak can verdi.

İki kardeşin gözleri önünde gölette boğulan merhum Muammer Önder cuma günü cuma namazını müteakip defnedildi.

TOKSOY Başkanlığına Ömer Alpat seçildi

1997 yılında kurulan Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin olağanüstü kongresi 13 Temmuz Pazar günü yapıldı.

Saat 11.00’de Dernek lokalinde yapılan kongrenin divan başkanlığını Aziz Şener, kâtip üyeliklerini ise İlyas Özdemir ve Duran Yeter yapti.

Kongre sonucu yönetim kuruluna seçilen yeni yönetim dernek başkanlığına Ömer Alpat, başkan yardımcılığına Kadir Yüksel, muhasipliğe Mustafa Aksoy, sekreterliğe Selim Bahar, asıl üyeliğe ise Hasan Dikmen seçildi.

Yeni yönetime başarılar dileriz.

CHP kongresi 27 Temmuz’da

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütünün olağan kongresi 27 Temmuz 2003 Pazar günü yapılacak.

Saat 10.00’da Belediye Düğün Salonunda başlayacak kongrede; ilçe başkanı, yönetim kurulu ve il kongre delegeleri seçilecek.

Amasyaspor kongresi yapıldı

Türkiye 2. Lig B kategorisinde mücadele eden Amasyaspor kulübü kongresi 12 Temmuz’da yapıldı.

Amaslı İşadamı Turgay Çekin kulüp başkanlığına seçildiği kongrede iki gazeteci arkadaşımız eski kulüp başkanı Suat Akçan ve Zeki Karadayı yeni yönetime seçildiler.

Kongrede yeni yönetime Gürsulular Derneği Başkanı Birol Alpat ve yine hemşehrimiz KRAL FM Genel Koordinatörü Mustafa Ödübek seçildi.

Kendilerini kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Mal pazarının yeri değişiyor

Çarşamba günleri Doğu Mahallesi ilçe stadyumu yanında hizmet veren mal pazarı yeni yerine taşınıyor.

Belediye tarafından Herizdağ Güvendik köyü yolu üzerinde inşaat çalışmaları devam eden mal pazarı önümüzdeki aylarda hizmete girecek.

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına ödeme kolaylığı

Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına kullandırılan kredi alacaklarının, yeniden yapılandırılmasına ilişkin 12.6.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4876 sayılı kanun borçlulara önemli ölçüde ödeme kolaylığı getiriyor.

Buna göre: Tarım Kredi Kooperatiflerinden almış oldukları kredi borçlarını ödemeyip, 12.06.2003 tarihi itibariyle vadesi geçen borçlu duruma düşenler, daha önceden 2002/1146 sayılı genelgemiz kapsamında borçlarını faizsiz olarak taksitlendirme yapanlar bu kanundan yararlanacaktır.

Vadesi geçen ve taksitlendirilen kredi borçlarına daha önce taahhuk ettirilen bütün faizler silinecek, vadesi geçen ve taksitlendirilmiş borçlara yeniden normal kredilere uygulanan cari faiz oranı ile toptan eşya fiyatı endeksi (Tarımsal TEFE) dikkate alınarak yıllık ortalama artış oranlarından düşük olanı dikkate alınmak suretiyle kredinin kullanıldığı tarihten itibaren bir yıllık süre için hesaplanacak olan faiz tutarı bir yıllık süre sonunda borç tutarına ilave edilecek ve bu şekilde bulunan faizli tutara bu tarihten itibaren 01.05.2003 tarihine kadar olana süre içinde basit usulde hesaplanacak olan faiz tutarı ilave edilerek söz konusu kanuna göre çiftçilerimiz tarafından ödenecek borç tutarı bulunacaktır.

Kanun kapsamından faydalanan ortaklara iki farklı ödeme seçeneği sunulacak. Borcunu peşin ödemek isteyen ortakların hesaplanan toplam borcu üzerinden %30 oranında ilave indirim uygulanarak borcun %70’i tahsil edilecek, %30’u alınmayacaktır.

Borcunu taksitlendirerek ödemek isteyen ortakların hesaplanan borcun %10’u peşin, %30’u 3 yıl ekim ayı ödemeli olarak ödeyerek borçlarını taksitlendirebilecek olup, taksitlerini vadesinden önce yatıran ortakların borçlarında ayrıca indirim yapılacaktır.

Kanun kapsamına giren ortakların en geç 11 Ağustos 2003 tarihine kadar ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine dilekçe ile müracaatta bulunarak borcun % 10’unu yatırarak taksitlendirmesini ya da %30 indirimden faydalanarak borcun tamamını yatırabilecek.

Ortaklara yeniden kefilli borç senedi düzenlenmeyecek olup, Taahhütname alınacak, vefat eden ortakların varisleri, esas borçlu yoksa önceki yapılan senetlerdeki kefilleri borçlu adına taahhütte bulunabilecek.

11.08.2003 tarihi mesai bitimine kadar yazılı müracaatta bulunmayıp peşinatını yatırmayan ortaklar bu kanun kapsamından faydalanamayacak.

Özkan Ağış Futbol Turnuvası başladı

Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Özkan Ağış minikler, yıldızlar ve Gençler Futbol Turnuvası Salı günü oynanan maçla başladı.

Taşova Lisesi önünde yapılan turnuvada salı, çarşamba ve perşembe günü yapılan maçlarda şu sonuçlar alındı:

Salı:
Gençler kategorisi
Alp-Tuğ: 4- Boraboy Belediyesi: 2
Kızgüldüren: 14 – Merkez Kırtasiye: 4
Çarşamba:
Minikler Kategorisi:
Taşıyıcılar: 5 – Kasırgalar: 5
Yıldızlar Kategorisi:
Hacıbey: 7-Taşıyıcılar: 4
Gençler Kategorisi:
Esençay: 1 – Dutluk: 2
Tekke: 1 Taşıyıcılar: 5
Perşembe:
Yıldızlar Kategorisi:
Tepe Ekmek: 4 – Şahinspor: 4
Gençler Kategorisi:
Çaydibi: 4 – Destek: 3
Ballıdere: 3 – Sepetli: 0

 Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.

 

Yorum Ekle