YEDİNCİ ŞEHİR: AMASYA

Zeki ORDU
Amasya hakkında en teferruatlı bilgiyi Özkan Yalçın’ın “Yedincişehir” adlı kitabından okudum.
Özkan Yalçın tam bir Amasya hayranı. Bırak hayranlığı kendisini Amasyalı kabul eden biri.
Bu nasıl bir sevgidir? Hem Amasyalı olmayacaksınız hem de kendinizi oralı kabul edeceksiniz?
Bunu kendi yazdıklarından okuyalım.
“Amasyalı olmak burada doğmak değildi. İnsanlar, ebeveynleri ile dünyayı görecekleri mekânları seçme şansına sahip değillerdir ama en azından gömülecekleri yeri beğenebilme hakları vardı.” ( Yedincişehir sayfa 14)
Kitap Amasya hakkında yazılmış konularla devam ediyor. Bu kadar dar bir yerde kitabı özetlemek mümkün değil. Ötüken Neşriyat’a ait 136 sayfadan ibaret kitabı muhtelif aralıklarla iki defa okudum ve Amasya’ya gitmeye karar verdim.
Böylece benim Amasya olan bağım başlamış oldu.
Yıllar sonra yolum Taşova ile kesişince bu sayfadan sizlerle de satırlar aracılığı ile hasbıhal edeli üç seneye yaklaştı.
Amasya tarihi bir şehrimiz. Birkaç yazıya, satıra sığmaz elbette. Özkan Yalçın’a ait kitap bir defa daha hatırlattı bu şehri bana.
Aslına bakılırsa Amasya ilçe ilçe incelenmesi gereken bir il. Merkez başta olmak üzere; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova tarihin her devrine ışık tutacak özelliklere sahip.
Elbette hepsini gezmek görmek isterim. Yaşadığım yerin Ünye olması ve yaş kemale erdiği için her zaman bulunduğum yeri terk edememem çok yer hakkında ancak okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz.
Taşova Gazetesi yazı ailesine katıldığım günden beri iki defa ziyaret ettiğim bu şirin ilçeye kısmetse yakında bir defa daha yolumuz düşecek. İl ve ilçe hakkında daha fazla bilgi alıp daha fazla kişiye tanıtmak için bir gayretimiz olacak elbette.
Konumuz olan Yedincişehir kitabının son kapağında yazılan yazıdan birkaç satır ile yazımıza son verelim.
“Yedinci Şehir, son dört bin yılı net olarak hatırlatan bir yerleşim birimiyle, o beldeye hayat emziren ve dünyanın kurulduğu günden beri hep bunu yapmaya çalışan bir ırmağın hikayesidir. İçli ve kırık…”
“Ve Yedinci Şehir, Altıncı Şehir’de doğup büyümüş bir yazarın, ömrünün son on yılını geçirdiği Amasya toprağına, aldıklarının karşılığı olarak sunmaya çalıştığı bir armağandır.”
Ve… Gerisi kitabın içinde.
Taşova ve Amasya’ya ait bütün ilçelerde yaşayan herkese en kalbi muhabbetlerimle.

Yorum Ekle