Yangın ve Depreme anında müdahale edildi…

İlçemiz Devlet Hastanesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Belediye itfaiyesi ve emniyet ekiplerince her yıl yapılan yangın tatbikatı 29 Eylül 2021 Çarşamba günü yapıldı.

Tatbikat öncesi saat 13.30’da başlayan etkinlikte saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Taşova Devlet Hastanesi Başhekimi Vekili Uzman Doktor Salim Tutkaoğlu, yaptığı konuşmada Taşova’nın 1. derece deprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fay hattının 50 km kuzeyinde yer aldığını vurgu yaparak, “Bu nedenle hastanemizde deprem ve yangın gibi afet risklerine hazırlıklı olunması bakımından, kurumlar arası işbirliği halinde icra edeceğimiz müşterek tatbikat ile hasta, yaralı ve personel tahliyesi, kurtarma işlemlerinin nasıl yapılacağının denetlenmesi, eksikliklerin görülmesi ve bu işlemlerde bilinçli olarak müdahale edilmesi amaçlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Tatbikatta senaryo gereği, hastanenin dahiliye servisinin bulunduğu ikinci katta elektrik kontağından çıkan yangında küçük çapta bir patlama meydana geldi. Elektrikler kesilerek hastane afet planı doğrultusunda başhekimin talimatlarıyla yoğun dumandan etkilenen dahiliye servisinde yatan hastalar ve personel tahliye edilirken, senaryo gereği yangına daha etkili bir müdahale ile kurtarılmayı bekleyen yataklı hasta ve diğer yaralıların tahliyesi için İtfaiye ve UMKE ekiplerinden yardım alındı.

Yorum Ekle