UMUTLU KÖYÜ HALKI HİDROELEKTRİK SANTRALİNE KARŞI

İlimiz Valisi M. Celalettin Lekesiz tarafından çevre düzenleme planı dahilinde programa alınan Organize Sera Bölgesi olması düşünülen, bölgemizin sebze deposu Umutlu (Andıran) köyü halkı kurulması planlanan Umutlu Hidroelektrik Santraline karşı çıkıyor.


Köye 21 Eylül 2008 Pazar günü gelen TAŞYAPI A.Ş Zemin etüdü esnasında köylünün tepkisi ile karşılaşırken, 24 Eylül 2008 günü TAŞYAPI A.Ş Koordinatörü Erdinç Erzene köy kahvesi önünde açıklamalarda bulundu.


CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal’ın da hazır bulunduğu toplantıda Umutlu köyü halkı güzergâh konusunda ve diğer konularda yeterli bilgi alamadıklarını söyleyerek yapılacak santrale karşı olduklarını söylediler.


Köy Muhtarı İhsan Özsoy; “2030 yıl sonra yeni icatlar, keşifler, buluşlar olup, bu hidroelektrik santrallerine gerek kalmayacak. Yeni enerji sistemleri geliştirildiği zaman en verimli arazilerimize onbinlerce kamyon dökülen beton yığınlarını kim sökecek. Torunlarımıza, bize dedelerimizden kalan bu verimli arazileri aynı şekilde bırakmak istiyoruz. TAŞYAPI yetkililerinden yukarıdaki sorularıma cevap istiyorum” diye açıklamasını bitirdi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.