TAŞOVA’YA SELAMLAR

Zeki Ordu

Çok değerli Taşovalı okurlar.

İlçenizi 19-20 Ağustos 2020 tarihinde ziyaret ettim. İki gece iki gün bazı ziyaretlerde bulundum. Taşovalı olmayan biri olarak bu iki gün içinde gördüklerimi ve hissettiklerimi yazmaya çalıştım.

Takdir edersiniz ki bir şehri değil iki günde iki yılda bile hakkıyla tanımanız mümkün değil. Ancak emekli bir öğretmen yani eğitimci olarak gördüğümüz güzel şeyleri dile getirmek istedim.

Her yerde olumlu ve olumsuz uygulamalar olabilir. Bu bazen kişileri aşar. Ancak eskilerin bir sözü vardır. Der ki : ”Su-i misal emsal teşkil etmez.” Yani “Kötü örnek, örnek değildir.” İşte bu bakış açısıyla iyi olarak gördüğüm ne varsa kendi anlayışımla yazmaya çalıştım.

Olumsuz şeylerin düzeltilmesine bazen kişilerin gücü yetmeye bilir. Böyle şeyler varsa o ilin veya ilçenin, hatta köyün dernekleri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve buna benzer kişilerinin aksaklıkları etkili mecralara duyurması gerekir. Mutlaka yapılıyordur.

İlçeye ve bölgeye yabancı biri olarak Taşova’da güzel şeylerin daha fazla olduğunu gördüm. Elbette her yer tam manasıyla düzenli ve mükemmel olamaz.

Bu zamana kadar yazdıklarımdan bir yanlış anlaşılma olduysa affınıza sığınırım. Çünkü bir eğitimci olarak bütün il ve ilçeler bizimdir. Ha Taşova, ha Taşköprü benim için fark etmez. Değil mi ki bu ülkenin yerleşim yerleri hepsinin de başımız üstünde yeri var.

İki gülük seyahat esnasında 30 adet yazı yazdım. Bunları 28 tanesi Taşova hakkında. İleride yine yazarım. Ancak bu kadarlık sürenin yeterli araştırmaya yetmeyeceğini herkes bilir.

Bu bir veda yazsı değil, bu artık bir konu değişikliğinin olduğunu belirtme yazsısıdır.

Bundan sonra yine hayata ve insana dair konularda yazmaya çalışacağım.

Kısmet olur da bir daha gelirsem yine görüp hissettiklerimi kaleme alırım.

Bütün Taşovalılara en kalbi muhabbetlerimi sunarım.

Hakikaten güzel bir ilçe. Umarım bundan sonra herkesin gıpta ettiği bir ilçe olur.

Ben Ünye’den beri yazdığım yazıları, buradaki okuyucular da okuyor. Bana söyledikleri şeylerden biri de “Taşova’yı biz de görmek istiyoruz” olmuştur.

Sağlık ve huzurlu günlere efendim.

Yorum Ekle