Amasya İtimat

TAŞOVA’NIN REZİLLİĞİ: DOKUZ YILDIR AYNI HİKAYE…

Ahmet Günaydın

2014-2015 Akademik Eğitim yılında Posta Hizmetleri ve Otobüs Kaptanlığı bölümleri ile  eğitime başlayan ilçemiz Yüksel Akın Meslek Yüksek Okuluna 2017 yılında Raylı Sistemler İşletmeciliği bölümü açılarak bölüm sayısı üçe yükselmiş, 2018-2019 Akademik yılında ise Ulaştırma Hizmetleri bölümü açılması  açılarak  böylece yüksek okulumuzdaki bölüm sayısı dörde çıkmıştı.

Her yıl Eylül ayında  yerel ve mülki  idare öğrencilerin barınma konusuna ne hikmetse çözüm bulamıyor. Aynı rezillik bu yıl da tekrarlanıyor. Yurt konusu çözüme kavuşturulamadığı için bazı öğrenciler kayıt dondururken, bir çoğu da okumaktan vazgeçerek memleketine döndüler.

Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu Raylı Sistemler Bölümünü kazanan Kayserili Özgür Doğan ve Taha Yasin Yüksel isimli gençler, arkadaşları Ömer Güven ile birlikte 25 Eylül 2023 Pazartesi günü minibüsle ilçemize geldiler. Geceyi araçta geçiren gençler ertesi gün ev aramaya başlarlar. Yeni mahallede ev arama esnasında Cumhuriyet parkı işletmecisi Adem Taşova ile tanışırlar. Aslen en misafirperver köyümüz olan Dereli köyünden olan Adem Taşova gençleri bırakmaz, gerekli ikramdan sonra parkın kapalı bölümünü hazırlayarak onları misafir eder ve ev bulmalarına yardımcı olarak ilçesine hizmet etmenin haklı gururunu yaşar. Bu duyarlı davranışından dolayı kendisini tebrik ediyoruz.

ATIL VE BOŞ DURUMDAKİ RESMİ BİNALAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Aslında 750 öğrencinin aynı anda öğrenim görebileceği kapasitedeki yüksek okulumuz yurt olmadığı için ilçe ekonomisine gerekli katkıyı veremiyor.

Oysa ilk, orta ve liselerdeki öğrenci sayısı tüm okullarda her geçen yıl azalıyor. Binalar ve eşyalar insanların kullanımı içindir. Yurt için; Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulunun karşısındaki bir dönemler pansiyonunda 500’e yakın öğrencinin kaldığı halen elliye yakın öğrencinin eğitim gördüğü Yatılı Bölge Okulu başta gelen alternatif. Anadolu Lisesi pansiyonu ve (az sayıda yüksek okul öğrencisinin kaldığı) İmam-Hatip lisesinin pansiyonlardan biri yüksek okul yurdu için değerlendirilebilir. Yine geçici çözüm olarak eski Tekel binasındaki Seyyid Nureddin Alpaslan Hazretleri Kur’an Kursundaki öğrenciler (öğrenci olmadığı söyleniyor) olsa bile Merkez çarşı camii kompleksindeki atıl durumdaki eski Kur’an kursu yatakhanesinde toplanabilir.

Eğitim önemli, yüksek okul daha önemli birilerinin rahatı bozulabilir ama daha iyi bir fikri olan varsa alternatifler sunabilir.

Yorum Ekle