TAŞOVA’NIN KEDİLERİ

Zeki Ordu

Canlılar âleminde insanlar hariçinde diğer canlılar hür iradeleri ile yaşayamazlar.

Bitkiler bütün canlılar için besin kaynağıdır. Yapmış olduğu fotosentez ile hem havayı temizlerler hem de besin üretirler. Yani üretken canlılardır.

Hayvanlar ve insanlar besinlerini kendileri yapmayıp hazır olarak alır. Neyse, biz fen dersi vermeyelim canlılar âlemin en güzel canlılarından biri olan kedilere gelelim.

Kedi evcil bir hayvandır. Bir o kadar da sevimli.

Eskiden tek katlı ahşap evlerimizde kedisi olmayan ev olmazdı. Tek katlı olan evler sokakla doğrudan irtibatlı olduğu için, kediler bizim gibi hür canlılardandı.

O zamanlar evlerde haşerata karşılık kedi beslenirdi. Temiz bir hayvandır.

Biz çocukken okuma kitaplarımızda “Tekir” adı verilen kediler vardı. “Karabaş”  ise köpek ismiydi. Köpekler dışarıda kendilerine has bir kulübede barınır, yiyecekleri ev sahipleri tarafından karşılanırdı.

Şimdi tek katlı binalar hemen hemen yok gibi. Kediler ise eskisi kadar hür değil.

Artık sokaklarda da rastlıyoruz kedilere. Yiyeceklerini kendi bulmak durumunda.

Günümüzde sokakta kalmış kediler kendilerine bir yer edinmişler. Sanki her insanın bir evi ve mahallesi olduğu gibi kedilerin de bir mahallesi vardır.

Muhtemel Taşova’da öyledir. Mesela Yemişen Mahallesinde gördüğünüz kediyi Yeşilırmak Mahallesinde göremezsiniz. Sanayi Mahallesinin kedileriyle, Tepe Mahallesinin kedileri farklı olabilir.   Doğu Mahallesinde gördüğünüz kediler Yeni Mahallede veya Cumhuriyet mahallesinde olmaz. Hatta bazı kediler aynı mahallelerin farklı cadde ve sokaklarında olabilir.

Mutlaka her köyde kedi vardır. İster sahipli olsun ister sahipsiz köylerini terk etmezler. Üstelik her köyün kedisi o köyde tanınır.

Alparslan Köyü ile Kırkharman köylerinin kedileri kendi köylüleri tarafından bilinir. Türkmendamı köyü ile Tatlıpınar köyü kedileri kendilerine has özellik taşır.

Bilinen yetmişten fazla türü olan kedilerin dünyanın her yerinde aynı biyolojik özellik göstermesi çok ilginçtir.

Ülkemizde Van Kedisi gibi dünyaca ünlü kedi türü yaşamaktadır.

Siz siz olun bu kış günlerinde sokak kedilerini ihmal etmeyiniz. Çünkü hayvanlar kendi iradeleri olmayan canlılardandır.

En azında köşe başlarına yiyecek bırakın ki soğuğun yanı sıra açlıkla da mücadele etmesinler.

Yorum Ekle