Taşovamızı o kurdu, Fahri Hemşehrimiz: İZZETTİN ÇAĞPAR

Umut Pelitli

1893 yılında İstanbul’da doğan İzzettin Çağpar Selanik Feyzi Ati Mektebini tamamladıktan sonra 1915 yılında Mülkiyeyi iyi derece ile bitirdi. 1921’de Gümrükler Umum Müdürlüğünde göreve başladı. 1928’de Konya Tahrirat Müdürlüğü yaptı. Akşehir, Üsküdar, Vize Kaymakamlığı , 1939 Siirt Valisi olarak ilk  Valilik görevine başlayan Çağpar, 1940’da Tokat Valiliğine atandı.

1939 Erzincan depremi ile 1942 ve 1943 yıllarında meydana gelen depremler sonucu büyük hasar ve can kaybı meydana gelen yörede Erbaa eski yerinden şimdiki bulunduğu bölgeye taşınmış, aynı yıllarda Alpaslan köyümüzde şimdiki yerine taşınmıştır. Bölgede yeni bir ilçe ihtiyacının ortaya çıkması ile Tokat Valisi Çağpar, o dönemde 60 hane ve 356 nüfusa sahip Yemişenbükü köyünün Taşova adı altında ilçe olmasında en büyük paya sahip olmuştur. Geçmişte yöremizin Taşabad ismi ile anılan bir nahiye olması kanaatımızca  ilçemizin adının TAŞOVA  olmasında önemli bir  etkendir. Tokat vilayeti ve o yıllarda Tokat’a bağlı olan  Taşova kazası bu hizmetinden dolayı Vali İzzettin Çağpar’a “Fahri Hemşehrilik” Payesi vermiş olduğu gibi, en merkezde olan caddemize “İzzettin Çağpar Caddesi” ismini vererek bir kadirşinaslık örneği göstermiştir.

1945 yılında Tokat Valiliğinden Konya Valiliğine atanan Çağpar 1946 yılında Başkent Ankara’da Valilik ve Belediye başkanlığı görevlerini bir arada deruhte etmiştir. 1948’de Samsun Valiliğine atanan İzzettin Çağpar, 1950’de emekliye ayrılmıştır.

10 Ekim 1952 yılında hayatını kaybeden Çağpar, İstanbul Feriköy kabristanlığına defnedilmiştir.

Evli ve Sargon ile Ömer Argon isimli   iki evlat babası olan İzzettin Çağpar’ın güftesi kendisine ait bestesi meşhur bestekarımız Cevdet Çağla’ya ait eseri “Yeşil sular çalkalandı”  başta Türk Sanat müziği sanatçısı Melihat Gülses olmak üzere bir çok sanatçı tarafından seslendirilmektedir. İzzettin Çağpar’ın “Köyde Hakiki Reform ve İdeal Köycülük” isimli 1949 yılı basımlı bir kitabı bulunmaktadır.

Bu vesile ile ilçemizin kurulmasına vesile olan merhum valimiz İzzettin Çağpar’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.

ahmed-izzettin-cagpar

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.