Taşova’da Öğrencilere Aşılama Çalışması Yapıldı

Taşova Sağlık Grup Başkanı Dr.Adnan Erseçkin  ekiplerimiz  tarafından ilçe genelinde bulunan 1. Ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik Sağlık Bakanlığı programı çerçevesinde  aşılama çalışması yapıldı.

Sağlık Grup Başkanı Dr. Erseçkin “Aşılar bebek ve çocuklarda aşı ile korunulubilir sakatlık ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıkları önleyebilmektedir. Dünyada her yıl bebeklik ve çocukluk çağında yaklaşık iki buçuk milyon çocuk aşı ile önlenebilir hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmekte yada kalıcı sakatlıklar yaşamaktadır.Ülkemizde yapılan aşılama çalışmaları sonucunda kalıcı sakatlıkların ve ölümlerin önüne geçilmektedir.

İlçemizde bulunan ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında  Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekibince 18.11.2013 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı genişletilmiş bağışıklama programında bulunan 1.Sınıflara yönelik,11 ilkokulda  133 öğrenciye KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) aşısı, 317 öğrenciye  Dabt-İPA (Difteri-Asellüler Boğmaca-Tetanoz- İnaktif Polio) aşısı,ortaokul 8.Sınıflara yönelik 19 okulda 434 öğrenciye Td (Tetanoz-Difteri) aşısı uygulanmıştır.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı aşı takviminde 1.sınıfta yapılması gereken KKK(Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) aşısının ülkemiz genelinde görülen kızamık vakaları sebebiyle  anasınıfı döneminde (48-66 Aylık çocuklara) yapılması bakanlığımız tarafından uygun görülmektedir.

Bu çerçevede ilçemiz genelinde eğitim gören anasınıfı  öğrencilerine  Toplum Sağlığı Merkezi aşı ekibi tarafından KKK aşı uygulaması planlanmaktadır.                                                    Toplum Sağlığı Merkezimiz tarafından eğitim öğretim yılı boyunca  okullarda çevre sağlığı denetimleri, genel sağlık taramaları, diş taramaları ve sağlık eğitimi çalışmaları  devam edecektir” dedi.

Yorum Ekle