TAŞOVA YOLLARINDA…

Zeki Ordu

Belki en öne yazılması gereken yazıyı yazıyorum.
Gazetenin yazı ailesine dâhil olduğum günden bu yana otuzdan fazla yazı yazdım. Üstelik daha bir yıl olmadan.
Bir vesile ile tanıştığım Ahmet Günaydın Beyefendi ile sadece telefonda değil yüz yüze de görüşmek için Taşova’nın yolunu tuttum.
Bir gece kaldığım bu şirin ilçede, saatler süren zaman diliminde birçok şey öğrendim. Ünye’den kalkıp Taşova’ya gelindiğinde Boraboy Gölünü ziyaret etmemek olmazdı.
İçimden gelen bir sese göre sanki bu ilçeyi daha önce tanıyor gibi hissediyordum.
Gezmek; özellikle okuyup, yazan ve araştırma yapan kişiler için çok önemli. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni bitki örtüsü, yeni coğrafi ve mimari yapılar ile farklı yaşama kültürüne dair birçok şeyi gözlemleme fırsatına sahip
oluyorsunuz.
Güzergâhım Ünye, Akkuş, Niksar, Erbaa üzerinden oldu. Bu kadar ilçenin ardından Taşova’ya ulaşınca; Taşova’yı Amasya’nın bir serhat ilçesi olarak gördüm.
Taşova Amasya ili için giriş kapılarından biriydi.
Kısa sürede ilk dikkatimi çeken şehrin mimarisi oldu. Diğer birçok yer gibi düzensiz ve plansızdır diye tahmin etmiştim. Bu ülkede şehir planlamalarını düzgün olduğunu söylemek kolay değil.
Taşova’ya geçip Öğretmen Evinde yerimi ayırtıp çevreyi dolaştım biraz. Daha sonra Ahmet Günaydın Bey ile tanıştık. Bu yüz yüze gerçek bir tanışmaydı artık.
Beraberce şehri dolaştık. Bir misafir olarak gidilecek yerlere uğradık. Bu süre içinde şehirle ilgili kısa bilgiler alıyordum.
Ülkede hiçbir yer artık yarım asır önceki gibi değil. Son yarım asırda ülkede ve dünyada bazı alışkanlıklar ile birlikte çok şey değişti. Elbette Taşova için de böyle olmuştur. Ancak ilk intiba olarak gönül insanlarının en çok
bulunduran yerleşim merkezlerinden biri. Gönlü güzel insanlar şehri yani.
Elbette Taşova’yı birkaç yazıyla sınırlandırmak doğru olamaz. Biz de arada bir bu şirin ilçeden bahsedeceğiz.
Yoksa misafir biri için başka bir yeri yazmak adaba uygun değil. Şimdilik gözlemlerimizi kaleme alacağız.
Taşova’da Öğretmen Evi ve Taşova Belediyesinde tanıştığım kişiler oldu. Bir Perşembeli olarak Taşova bana gönül sıcaklığını hissettirdi.
Elbette edindiğim bilgilere dayanarak yeni yazılar yazacağım. Dedik ya bu bir tanışma yazsı olmalıydı, ancak normal bir yazı oldu.
Neden mi?
Demek kendimizi Taşovalı gibi hissettik.
Taşova’nın her ferdine gönül dolusu selamlarımı sunarım.

Yorum Ekle