Amasya İtimat

Taşova Müftülüğünden Ramazan Yardımı

 

 

İlçemiz Müftüsü Harun Yılmaz Ramazan ayı dolayısı ile ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacağını söyledi.

Taşova Müftülüğü  ve Türkiye Diyanet Vakfı Taşova Şubesi olarak Ramazan ayında ihtiyaç sahibi  500 aileye  yardım kartı ve 250 çocuğa bayramlık yardımı yapılacağını söyleyen Yılmaz;

“İlçe Müftüsü ve aynı zamanda Türkiye Diyanet Vakfı Taşova Şubesi Başkanı Harun Yılmaz  Ramazan ayı dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: 16 Mayıs Çarşamba günü Ramazan ayımızın ilk gününe kavuşacağız. Ramazan Ayının  şahsımıza, ailemize, şehrimize, ülkemize ve islam alemine hayırlar getirmesini Yüce Mevlamız’dan niyaz ediyorum. Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Ramazan ayı oruç ayıdır. Ramazan ayı sabır ayıdır. Ramazan ayı yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Bu vesile ile Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türkiye Diyanet Vakfımız Genel Merkez ve Şubeleri aracılığı ile ülke içinde ve ülke dışında yardıma muhtaç tüm kardeşlerine her zaman yanındadır.Ramazan ayında da yardımlarını artırarak onların yanında olmaya devam edecektir.. Bizler de Taşova Şubesi olarak Ramazan ayında 500 ihtiyaç sahibi ailemize 100’er liralık gıda, 250 çocuğumuza 50’şer liralık ayakkabı ve kıyafetten oluşan bayramlık yardım kartını ulaştıracağız. 31 Mayıs 2018 Perşembe günü İlçe Müftülüğümüzce 500 kişilik iyilik iftar sofrası kurulacak olup, başta ihtiyaç sahibi aileler olmak üzere toplumumuzun değişik kesimlerinin katılacağı bir iftar programı tertip edilecektir.

TDV Taşova şubesi olarak vatandaşlarımızın yardımlarının büyük bir kısmını tekrar ihtiyaç sahibi Taşovalı kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Bu hizmetlerimizin aksamadan devamı için siz kardeşlerimizin zekat , fitre ve bağışlarını vakfımıza yaparak bu sevaptan hissedar olmalarını arzu ediyoruz. Bu seneki Fitre ve Fidye miktarı Başkanlığımızın açıklamaları doğrultusunda kişi başı 19 liradır. Mazeretleri sebebiyle oruç tutamayacak olan ve daha sonra kaza etme imkanları da olmayan kardeşlerimizin vereceği  fidye bedeli de günlük  19liradır. Ancak basit gerekçelerle oruç tutmamak da bu ayın büyük sevabından mahrum kalmaya  ve günaha düşmeye sebebiyet verecektir. Ramazan ayında tüm camilerimizde mukabeleler okunacak teravih namazları kılınacaktır. Teravih namazlarına özen göstermeliyiz. Bu namazın alelacele hızlıca kılma düşüncesinde olmamalıyız. Namazdan maksat  hızlı yapılan hareketler değil; huşu ve huzur almak, kulluk vazifemizi yapmaktır. Bu sene İlçe Merkezimizde Hatimle Teravih namazı geçen seneki gibi Doğu Mahallesinde kılınacaktır. Bu sene Ramazan Ayının vaaz ve irşad teması “ İSRAF” konusudur. Her daim israftan uzak durmak özellikle Ramazan Ayında daha da titiz olmak zorundayız. Haddinden fazla yemekler pişirerek, bol çeşitli Lüks iftar sofraları kurarak bir kısmını yeyip bir kısmını bırakarak israfa düşmeyelim. Sevap kazanalım derken günah işlemeyelim. Unutmayalım ki israf ettiklerimizle nice fakir- fukaranın ihtiyacı karşılanır.

Rabbim hepimize hayırlı, bereketli, birlik ve beraberlik içinde kardeşlik duygusuyla bir ramazan geçirmeyi hepimize lütfetsin” dedi.

Yorum Ekle