TAŞOVA İLÇE Mİ ŞEHİR Mİ?

Zeki Ordu
Daha başlığı okur okumaz “Bu ne biçim soru” diye içinden geçenler olmuştur.
Haklılar da…
Bir gün Taşova ile ilgili bir yazıma bir okurumuz “Taşova şehir değil ilçe” yorum yazmıştı. Elbette okurun fikri bizim için çok önemlidir. Bize doğabilecek bir yanlışımızı hatırlatır. Biz de öğrenmiş olur bundan sonra bir daha aynı hataya düşmeyiz.
İlk işim şehir ve ilçe kavramlarını araştırmak oldu. Öyle ya madem bir hata yapma ihtimalimiz var bir yerden başlanmalı.
Ben de ilk iş olarak Türk Dil Kurumu sözlüğünden şehir kelimesine baktım.
Şöyle yazıyordu: Nüfusun çoğu ticaret, sanayi ve yönetimle ilgili işlerle uğraşan, tarımsal etkinliklerin olmadığı yerleşim alanı.
Bu durumda Taşova tam anlamıyla bir şehir. Daha doğrusu; ilçeler, iller ve büyük şehir denilen yerleşim merkezlerinin tamamı şehir hükmünde.
Yani Taşova bir şehir, Amasya bir şehir, Samsun bir şehir, İstanbul bir şehir.
Neden:
Çünkü buraların tamamında tarıma ait bir şey üretilmiyor. Salatalık veya kabak yetiştirilmiyor mesela.
Belediye başkanı, il ve ilçe müdürlükleri, kaymakam veya vali, muhtelif yönetim birimleri şehir denilen yerlerin hepsinde var.
Demek ki Taşova ilçe olmanın yanında ayrıca bir şehirmiş.
Oh be! Yanlış yazmış olsaydık bile demek öğreneceğimiz yerler var.
Ucuz atlattık yani.
Bu arada şehir dedim de aklıma geldi. Biz de hasbelkader kendimizce yerler gezdik. Nereye yaklaşsak “Şehir merkezi” diye bir tabela var. Bu ilçe için de aynı, büyük şehir için de. Demek “Büyük adamlarımız” dahi bu şehir tanımını sözlükteki gibi uygulamış.
Ancaaak!
Taşova’ya ilk geldiğimde şehrin yani ilçenin girişine yakın yerlerde Taşova ibaresi görmedim. Yani gelmek istediğim bu ilçenin adı tabelada yazmıyordu. Herkesin navigasyon aleti olmayabilir. Ben bir kaza falan olmasın diye arabayı ana yoldan çıkarıp bir vatandaşa “Taşova nerede?” diye sordum.
Sorduğum kişi bana “burası” dedi.
Tabelada başka şeyler yazıyordu. Tamam, onlar yine yazsın da ilçenin asıl adı da yazmalı değil mi?
Bunu bir “büyüğe” hatırlatmalı. Bunun yetkilisi kim veya kimler ise bir haberi olmalı.
Yoksa Taşova ilçe mi şehir mi tartışır dururuz.

Yorum Ekle