TAŞOVA AMASYA’NIN “SERHAT” İLÇESİDİR

Biliyorum “serhat” kelimesi ülke sınırlarını çizen şehirler için kullanılır. Ve bunun için de çok önemlidir. Çünkü “diğer” taraf bizim değildir.
Serhat şehirleri bir nevi sınır bekçidir.
Ben Ünye’den kalkıp Taşova’ya vardığım zaman bunu düşündüm. Güzergâhım; Akkuş, Niksar, Erbaa ve Taşova idi. Yani Amasya iline Taşova’dan giriş yaptım.
Karayolu ile yolculuk yapanlar bilir. Önünüze ilk gelecek ilçe veya ile kaç kilometre kaldığını gösteren mavi tabelalar vardır. Şayet yola Ordu’dan çıkmışsanız Amasya iline ait ilk işret Taşova’ya ait olacaktır.
Bütün bunlar coğrafi bilgiler.
Bir şehri unutulmaz yapan içindekilerdir.
İlk defa gittiğiniz bir yere yolculuk yaparken nasıl bir yer olduğunu hayal edersiniz. Ben de öyle yaptım. Ancak fiziki olarak hayallerimdeki şehirden daha planlı bir yer ile karşılaştım.
Medeniyet denilen “Çok dişli” canavar belki şehirleri fiziki olarak gelişmesine katkı sağlayabilir ancak bizden götürdüğü insani değerler de vardır.
Zaman ilerledikçe daha ferdileşiyor yani bir bakıma bencilleşiyoruz. Artık ortak davranışlar azalıyor.
Bu bir nevi asrın hastalığı. Ancak Taşova gibi şehirlerimizde hala daha “Gönül dostluğu” yapan kişiler var.
Gönülden dostlukta cüzdanlar çok vicdanlar ön plandadır.
Sabahtan evinden çıkıp işe giden beyler, hanımlar işlerini gereği gibi yapıp tekrar sıcacık yuvalarına döndüklerinde geçmişinden gelen aile sıcaklığını Taşova gibi yerlerde daha çok hisseder. Çünkü ekmeğini emeği ile kazanmaktadır.
Ben Taşova sokaklarında gezerken bu sıcaklığı hissettim. Bir binanın içine girdiğinizde kaloriferler ancak binayı ısıtır. Siz onu bina içinde olduğunuz müddetçe hissedersiniz. Şayet “gönül” sıcaklığını hissedemezseniz dışarı çıktığınızda bedeniniz üşür. Çünkü kaloriferler ancak bedenleri ısıtma
özelliğine sahiptir.
Ben Taşova sokaklarında gezerken “gönül” sıcaklığını hissettim. Taşova, Amasya’nın serhat ilçesidir.
Aynı zamanda Amasya’yı dışarıda temsil özelliğne sahip bir ilçe olmayı da hak ediyor.
Sakın kimse Taşova’yı Boraboy Gölü ile tanındığını söylemesin. Demek onlar göz ile bakmışlar şehre.
Su dediğin nedir ki? Her yerde bulunur.
Siz hiç gönül ile gördünüz mü?
O zaman bir Taşova’ya gidin. Anlarsınız…
Zeki ORDU

Yorum Ekle