Spor Camiası Soruyor ….Taşova Hentbolun Geleceği Ne Olacak?

Spor, yediden yetmişe her kesimin oyuncu , taraftar olarak sevdiği ilgilendiği vazgeçilmez bir gerçeğimiz. Amasyaspor bu yıl da tüm harcamalara rağmen 3. lige yükselemezken, Taşovamızın aktif  tek  spor kulübü olan Taşovaspor, Bölgesel Amatör Ligi’ne (BAL) çıkamadı.

Biz ne yaptık, Hazır Hentbol Süper liginde oynayan takımıza sahip çıkmadık. Yeni bir hamle ile önümüzdeki sezon ne yapıp yapıp Hentbol 1. Liginde yer almamız gerekiyor. Resmi, sivil kurum , kuruluş ve bireysel olarak bunu yapmak zorundayız.

Taşova Yatılı Bölge Orta Okulu adına 2008 yılında hentbol branşında faaliyete başlayan ve Hentbol Federasyonunda Amasya Taşova YİBO olarak kaydı bulunan Taşova Hentbol 2017-2018 sezonu başında elde ettiği onca başarıya ve ilçemizin en büyük reklam kaynağı olmasına rağmen faaliyetleri askıya alınmıştı. Taşova Hentbol dünya üzerinde ki yaklaşık 100 bin Taşovalının hem ülke genelinde hem de uluslar arası arenada gurur kaynağı olmuştu. Hentbol Erkekler Avrupa Challenge Kupası’nda Taşova Hentbol, 3. Turun her iki maçında da Moldova’nın Riviera SSSH-2 takımını mağlup ederek son 16 turuna kalma başarısını göstermişti. Ayrıca Türkiye kupasında Beşiktaş Mogaz ile final oynayarak 2017-2018 sezonunda tekrar Avrupa kupalarında oynama hakkı elde etmişti. Ne yazık ki sezon başında gerekli maddi imkan sağlanamadığı için ligden çekilme kararı alınmıştı.Bu alınan karar sonucu hem Avrupa kupalarından hem de Süper lig den olduk. Hentbol camiasında küçük ilçenin büyük yürekli insanları hafta sonları sabırsızlıkla bekledikleri hentbol maçlarından da mahrum edilmiş oldu. Taşova Hentbolun önümüzdeki 2018-2019 sezonunda yoluna 1. ligden devam etme hakkı bulunmakta. Ancak Taşova Hentbol yoluna 1. Ligden devam edilecekse bile önünde yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre var. Bu süre içerisinde 1 veya 2 sporcuya kalan borcun ödenmesi, yeni bir yönetim kurulu oluşturulması gerekmektedir. Her ilde ve ilçede olduğu gibi bu işlerin koordinesi belediye tarafından yapılır. Bizde Belediyemizin bu organizeyi yapıp Taşova Hentbolun yoluna emin adımlarla yürümesini sağlayacak mı. Son olarak takımımız önümüzdeki yıl 1. Ligden devam edecek diye söylemişlerdi. 1.ligden devam mı edeceğiz yoksa tamamen Taşova Hentbolu mezara mı koyacağız. Yetkililerden merakla bir açıklama bekliyoruz.

Yorum Ekle