Sezaryan Nedir?

Toplumda sezaryanın antik roma imparatoru Sezar’dan geldiği sanılmaktadır. Fakat kökeni Latincedir. Latince kökenli caedare kelimesinden gelen sezaryan kesmek anlamını taşımaktadır. Tıp dünyasında ise “sectio”, “C/S “yada “C/S Abdominale” gibi farklı isimlerle anılabilmektedir.

Sezaryan normal doğumun gerçekleşmediği durumlarda bebeğin hayatını kurtarmak için yapılan işlemdir. Bebeğin normal doğum pozisyonunda olmaması ve bebeğin iri olması gibi durumlarda kullanılmaktaydı.

Günümüzde ise normal doğum yapmak istemeyen kişilerin tercihidir. Bunun sebebi ise uzun süren iyileşme süresi, normal doğumdan korkması ve bebeğini riske sokmamaktır. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı normal doğuma alternatif olarak gözükmektedir.

Sezeryan Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sezaryan belirli süreçler içerisinde yapılabilmektedir. 38. haftadan sonra yapılabilmektedir. Sezaryan kararı kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

Başlıca Sezaryan Sebepleri

Sezaryanın en başlıca sebeplerinden doğumun güçleçmesi ve risk unsurları barındırmasıdır. Bunların başında darlık, 4500 gr normalin üzerine bebeğin olması, kalça yapısının dar olması, doğum kanalında anormal durumunun olması, bebeğin rahim kanalında başının öne gelmemesi gibi bir çok durum bulunmaktadır.

Sağlıklı Doğum

Sağlıklı bir doğum yapmak için en uygun ortam hastanelerdir. Bütün doğum sürecinizi doktorunuz ile birlikte takip ederek doktorunuzun yönergelerini uygulamanız gerekiyor.

Doğuma yakın süreçte acil durumlarda hastanelere gidebilmek ve eylem planı hazırlayabilmek için elinizde planlarınızın olması gerekmektedir. Doğumdan önce tatbikatlar mutlaka yapılarak acil durum halinde neler olması gerektiği Antalya kadın doktoru sitesinden detaylı bilgiler alabilirsiniz.

https://yeldadogan.com adresinden kadın doğum ve sağlığı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Yorum Ekle