SEÇİMLER YAKLAŞTI

Ömer CELEP
2014 Mahalli seçimlerine yirmi günden az bir süre kaldı. Seçim süreci içinde aday adaylarının hizmete talip olması, adayların kesinleşmesi, küskünler, kırgınlar ve bu küskün ve kırgınları yanına çekmek isteyen ve onları partilerinden koparmak istemeyenler v.s derken seçimlere iyice yaklaştık. Artık yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı gözüküyor. Kimi tanıdıklar bizim yaşımıza, kimileri siyasi tecrübemize, kimileri de okuyup yazma deneyimimize itibar ederek sorular yöneltiyorlar. “Siyasi ibreler nereyi gösteriyor, kim kazanıyor, kimi şanslı görüyorsunuz?” şeklinde sorulara muhatap olduğumuz bizim hemen her gün yaşadığımız sıradan muhabbetler haline geldi. Bu tür soruları gerçi, kendilerini akıllı, karşısındakini tecrübesiz gören kimi insanların da birbirlerine sorduklarına da şahit oluyoruz. Seçimler olup bittikten sonra çoğu insanın, seçim sonuçlarını tahmin ettiklerini büyük bir bilgelik edası içinde söylediklerini hep görürüz. Kazanan belli olduktan sonra çok insan bu sonucu bildiği basiretliliğine yatar.
Asıl olan seçim sonuçlarını önceden yazılı bir metin haline getirip onu zapt ı rapt altına almaktan geçer. Kendi tahminine güvenen varsa onu önceden yazıp ilan etmesi en geçerli olandır.
Tahmin nasıl yapılır? Duygudan uzak, realiteleri öne çıkararak, milletin genel temayüllerini doğru okuyarak, yapılan propagandaların millet nezdinde ne denli kabul gördüğünü iyi anlayarak…
Tahminle temenni ayrı şeylerdir. İnsanlar temennilerini tahmin olarak sunarlarsa onda doğru sonuç bulmak neredeyse imkansızlaşır.
Kimi dostlarımız bize tahminlerimizi sorduğunda eğer onlara tahminimizi yazılı olarak sunup, sonuçlarını görmeyi ve tahmin sonuçlarındaki isabet oranını paylaşmayı göze almadığımız sürece, cesur bir tahminde bulunmuş sayılmayız. Bu nedenle; önemli bir risk almayı göze aldık. Her türlü duygusallığı, her türlü olumsuzluğu ve her türlü eleştiriyi göze alarak ilçemizdeki mahalli seçim sonuçlarının tahminini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bizi bu karara, birçok dostumuzun dayanılmaz ısrarı ve zorlayıcı baskısı sevk etti.
Taşova’mız gibi küçük beldelerde kimi zaman karanlık işlerin döndüğü söylenir. Biz o karanlık dolapların dışında olanları konuşabiliriz. Karanlık işler peşinde olan hiçbir adaya milletimizin hiçbir ferdinin iyi gözle bakmaması gerekir. Söylenti bu ya! Derler; “filan aday para dağıtıyor, filan aday şunu bunu dağıtıyor, şu aday oy başına şunu veriyor” gibi dedi kodu yayıldığını duyuyoruz. Bu tür bir uygulama hem ahlak hem de hukuk dışı bir davranıştır. Eğer böyle bir aday varsa; bu davranışlar da hem ahlak ve hem de hukuk dışıysa, şimdi sormak lazım… Daha kazanmadan hem ahlak dışı hem de hukuk dışı yollara tevessül eden insanlara ey millet!
Nasıl güveneceksiniz. Öyle ya! Bir kere yalan söyleyen her zaman söyleyebilir. Bir kere ahlaksızlık yapan her zaman ahlaksızlık yapmaya müsaittir demektir.
Ahlak dışı her şeyi dışta tutarsak tahminimiz;
Taşova yeni bir yüz arıyor ve sanırız bu yeni yüzü bulacaktır. Bu yeni yüz kim olacak diye sorarsanız, onun adını açıkça vermeyi bir tarafgirlik olarak değerlendirilmesinden endişe ettiğimiz için açıkça ifade etmenin uygun düşmeyeceği kanaatındayız. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; milletin kararının ülke gerçekleri, hizmet alımı ve istihdam sorunu çözümü doğrultusunda olacağını sanıyoruz.
Bir de il genel meclisi üyeleri seçim tahminlerini de yapmamız gerektiğini düşünüyoruz.
Birileri temenni dese de tamamen tahmindir.
Üç il genel meclisi üyeliği seçiminde partilerimizle ilgili tahminimiz; Ak-Parti iki tane alıyor. Üçüncü ise; Ak-Parti’nin üçüncü sırasındaki de olabilir, MHP’nin birinci sırasındaki de, CHP’nin birinci sırasındaki de… Bunun anlamı; Ak-Parti’nin üçüncü sırsındaki ile MHP ve CHP’nin birinci sırasındaki adayların şansı eşit gibi gözüküyor.
Bizim tahminimiz 12 Mart 2014 günkü tahmin. Siyasette değil bir gün, saatlerin hatta dakikaların bile önemi büyüktür. Partilerden biri bir hata yapar da sonuç farklı tecelli ederse ona bir sözümüz olamaz.
Bir de temennimiz var. Seçimlerin, ilçemize, ilimize ve ülkemize; dolayısıyla tüm İslam ve insanlık alemine hayırlar getirmesini dualıyoruz.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.