Samsun ve Erbaa’da Mübadele’nin 100. yılı Etkinlikleri yapıldı..

Samsun İlkadım’da Karadeniz Balkan Türkleri Federasyonu ve İlkadım Belediyesi, Tokat Erbaa’da ise Balkan Türkleri Derneği ve Erbaa Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Mübadelenin 100.yılı etkinlikleri muhteşem etkinlikler ile kutlandı..

Etkinlikleri Kasım Alper Özdemir sundu.

ERBAA’DA MÜBADELE YILLARI BÜYÜK BİR KATILIMLA ANILDI.

Balkan Türklerinin büyük acılar ve sıkıntılar yaşadığı mübadele yılları Erbaa’da büyük bir katılımla düzenlenen gecede yad edildi.

Erbaa Belediyesi ve Balkan Türkleri Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen gece Ahmet Yenihan Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi.

Programa Erbaa Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Balkan Türkleri Derneği Başkanı Ümit Küçük, Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Eray Koral ve önceki dönem Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım da katıldı.

Gecede Erbaa Belediyesi Türk Halk Müziği korosu muhteşem türkülerle sahne aldı.

Organizasyonun ardından bir açıklama yapan Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl şunları söyledi;

“100 yıl önce büyük zorluklarla ana yurtlarına göç eden, kimisinin sevdiğini yolda kaybettiği, kimisinin çocukluğunu geride bıraktığı Evlad-ı Fatihan’ın torunlarıyla buluştuk.

Belediyemiz ve Erbaa Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşen ‘Ata Yurdundan Ana Yurduna Mübadele’nin 100. Yılı Anısına Balkan Türküleri Konserine katıldık. Erbaa Belesiyesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından seslendirilen Balkan türkülerine eşlik ederek unutulmaz bir akşam yaşadık.

Bizlere müzik ziyafeti sunan kıymetli Koro Şefimiz Aynur Onay Bakır’a, orkestramıza, koro üyelerimize, Dernek Başkanımız Ümit Küçük’e, dernek yöneticilerimize, Sosyolog Yazar Ayla Bağ’a, programın sunuculuğunu üstlenen Kasım Alper Özdemir’e verdikleri katkı sebebiyle teşekkür ediyor, İlçe Kaymakamımız İsmail Altan Demirayak’a, ilçe protokolümüzle ve salonumuzu dolduran Evlad-ı Fatihanın torunlarına şükranlarımı sunuyorum;

100 yıl önce binbir zorlukla gelip bizlerle komşu olan, kültürel zenginliğimizin, mumbit coğrafyamızın parçası olan mübadillerimize iyi ki varsınız diyorum; dedi..

Yorum Ekle