Polis’den Sürücülere Kış Lastiği Uygulaması

Taşova Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri İsmet Bolat, yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan ticari araçlarda kış lastiği kullanımının 1 Aralık’tan itibaren başladığını hatırlatarak, sürücülere bu konuda uyarıda bulundu.

Şehirlerarası karayollarında seyreden ticari araçların kış lastiği takması zorunludur diyen Bolat

”Üzerinde M+S işareti ve kar tanesi işareti bulunan, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş lastiklerin kullanılması gerekir.

Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunludur.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak adına kış lastiği kullanımı denetimlerine ağırlık verilecektir.” diyen Bolat, “Kış lastiği kullanılması zorunlu olmasına rağmen kullanılmadığı tespit edilen araçların sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi uyarınca araç sahibine 715 lira idari para cezası uygulanacaktır diyerek özel otomobillerin ise il valiliklerin kış şartlarına göre alacağı karar ile belirlenecektir”dedi.

 

Yorum Ekle