Amasya İtimat

PANCAR BEDELLERİ ÖDENMEYE BAŞLADI…

Taşova’da pancar denilince Yeni Mahalledeki eski pancar kantarındaki taş binadaki çay ocağı ve soğuktan traktörüyle pancar getiren üreticilerinin 105’lik tınal sobanın etrafında ısınmak için kümelenmesi akla gelirdi.
1999 yılında 19.000 dekar alanda ekilen ve 81.680 ton üretimi yapılan şeker pancarı, 2016 yılında 333 dekar alana kadar gerilemiş ve 1700 ton üretime kadar düşmüş ve daha önce yaklaşık 40 köyümüzde üretilen pancar, 2016 itibarı ile 14 köyümüzde üretiliyordu.
Pancar paralarının ödenmesine başlanması dolayısıyla Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan bir açıklama yaptı:
”Fabrikamız 69. Pancar Kampanyası bedeli ödenecek pancar bedeli 1 milyar 15 milyon TL olup bugüne kadar 902 milyon TL ayni ve nakdi ödeme gerçekleştirilmiştir. Kalan pancar bedeli ise 113 milyon TL’dir. Kalan pancar bedelleri 21.02.2023 Salı günü tüm bölgelerimizde aynı zamanda çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Havuz hesapları ise 23.02.2023 Perşembe günü hesaplara geçecektir.
Yüce Mevla, pancar bedellerinin tüm çiftçilerimize güle güle yemeyi ve hayırlı işlerde kullanmayı nasip etsin inşallah. Pancar ekerek hem ülkemiz ekonomisine hem fabrikamıza katkıda bulunan tüm çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Bizler büyük bir aileyiz. Rabbim, birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bu vesileyle içerisinde bulunduğumuz 3 ayların, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.
6 Şubat 2023 tarihinde 10 ilimizde etkisini gösteren deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımız için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve necip milletimize sabır ve baş sağlığı dilerim. Milletimizin tek yürek olarak bir araya geldiği bu zor günlerde, yaraları sarmak için elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz.
Saygılarımla.”

Yorum Ekle